محصولات ضد ریزش و تقویتی

ریزش مو چیست؟

ریزش مو مشکلی رایج است که هر فردی در طول زندگی خود در هر سنی، از کودکی تا میانسالی، ممکن است به آن دچار گردد. در طول چرخه طبیعی رشد موهای سر، تارهای قدیمی مو ریخته و تار موی جدید جایگزین می شود. بنابراین، ریزش 50 تا 100 تار مو به صورت روزانه کاملا طبیعی است. اما اگر به هر علت، این تعادل در چرخه رویش موی سر به هم بریزد، یعنی تعداد موهای ریخته شده روزانه سر بیشتر از این حد باشد، ریزش غیرطبیعی مو رخ داده و گفته می شود فرد دچار ریزش موست. ریزش مو می تواند علل و عوامل زیادی داشته باشد و یا اینکه دائم و یا موقتی باشد.

بیشتر مردم تصور می کنند ریزش مو بیشتر در آقایان رخ می دهد در حالی که این باور غلط است و خانم ها نیز ممکن است دچار ریزش مو شوند. هرچند طاسی و ریزش مو در آقایان شیوع بیشتری دارد. ریزش مو در خانم‌ها به صورت عقب رفتن خط رویش، کنده شدن دست‌های مو به دلیل فشار و کشیدگی و به طور کلی شکننده، نازک، ضعیف و کم جان شدن موها دیده می‌شود.

دلایل بروز ریزش مو

ریزش مو می تواند به دلایل تغییرات هورمونی، استرس، افزایش سن، وراثت، کمبود مواد مغذی، بیماری ها و یا مصرف داروهای مختلف رخ دهد. تمامی این عوامل بر چرخه طبیعی و روند رشد مو تاثیرگذار بوده و باعث می شوند مو بیشتر از حد طبیعی دچار ریزش شده و یا رویش مجدد موها از حالت معمول کمتر گردد.

چه میزان ریزش مو در روز طبیعی است؟

همانطور که اشاره شد، افراد به صورت روزانه و به طور طبیعی بخشی از تارهای موی خود را از دست می دهند و دلیل این امر نیز جایگزینی تارهای موی جدید و ترمیم مو است و جای نگرانی ندارد. در پوست سر هر فرد ۱۰۰ هزار فولیکول مو یا حتی بیشتر وجود دارد. طبق نظر متخصصین پوست و مو، از دست دادن روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو طبیعی است. در واقع برای تمامی افراد با موهای بلند و کوتاه این مسئله وجود دارد. چون شاید افراد مو بلند اینطور احساس کنند که به دلیل طول بیشتر موهایی که می ریزد، تعداد تارهای موی بیشتری از دست می دهند. اما اگر دچار ریزش موی غیر طبیعی شدیم می تواند نگران کننده باشد و لازم است در کنار جستجو برای علت ایجاد آن، در جهت درمان آن گام برداشت.

درمان ریزش مو

با توجه به علت ایجاد ریزش مو و شرایط هر فرد، درمان و جلوگیری می تواند متفاوت باشد. برای تقویت نمودن موها، گاهی استفاده از ویتامین و مکملهای تخصصی مثل قرص تقویت مو یا آمپول ریزش مو کافی است. گاهی نیز پزشک داروهایی مانند ماینوکسیدیل یا قرص فیناستراید را برای کنترل ریزش موها تجویز می کند. تزریق آمپول بیوتین و بپانتن اکتوورکو نیز در کاهش ریزش مو و کمک به درمان آن موثرند. البته مشکلی که این داروها دارند؛ اکثرا دارای اثربخشی محدود با برخی عوارض جانبی هستند و گاهی با قطع مصرف آنها برگشت ریزش مو را شاهد خواهیم بود. بنابراین همواره یافتن روش‌های جایگزینی برای کنترل ریزش و تقویت رشد مو توسط متخصصین پیشنهاد می‌گردد.

یکی از موثرترین روش‌ها در این زمینه، استفاده از شامپو ضد ریزش است که یکی از ایمن‌ترین، راحت‌ترین، کم دردسرترین و احتمالا مقرون به صرفه‌ترین روشها برای مقابله با ریزش مو می‌باشد.

معرفی انواع محصولات ضد ریزش مو

شامپو ضد ریزش مو

از گذشته تا کنون، از شامپو به عنوان یک محصول پرکاربرد شستشوی مو کف سر و حذف آلودگیها استفاده می شده است. امروزه محصولات بهداشتی با زمینه درمانی متنوعی تولید می شود. یکی از متداولترین محصولات بهداشتی درمانی مراقبت از مو، شامپوهای ضد ریزش است که علاوه بر پاک کنندگی مناسب اسکالپ و موی سر، مورد مصرف تقویت کنندگی ریشه مو و بهبود رشد موها و کاهش و کنترل ریزش مو دارند.

عموما در فرمول این نوع شامپوها، شوینده های ملایم به کار می رود که باعث ایجاد خشکی و آسیب پوست سر نگردد. همچنین دارای ترکیبات شیمیایی یا طبیعی موثری هستند که به واسطه افزایش جریان خون در پوست سر، موجب بهبود اکسیژن رسانی به فولیکولهای مو و تحریک رشد موها می شوند.

خرید شامپو ضد ریزش مو امروزه خیلی رایج و پرطرفدار است، چون ریزش مو از جمله مشکلات شایع بسیاری از مردم در سرتاسر جهان است که عوامل داخلی و خارجی متعددی باعث ایجاد آن می‌شود. از عوامل خارجی می‌توان به آلودگی‌های محیط، آفتاب، مواد آرایشی و بهداشتی غیر استاندارد و استفاده از لوازم گرمایشی اشاره نمود. عواملی چون استرس، تغذیه، اثرات داروهای شیمیایی و … از جمله عوامل داخلی بروز ریزش مو هستند. استفاده از شامپو ضد ریزش و یا دیگر محصولات مشابه مانند سرم ضد ریزش مو، روشهای آسانی برای مقابله با این معضل هستند.

چهار عنصر اصلی شامپوهای ضد ریزش مو کدامند؟

هر نوع شامپوی ضد ریزشی را که مورد استفاده قرار می دهید دارای حداقل یکی از ترکیبات زیر است:

کتوکونازول، کافئین، بیوتین، ساوپالمتو

این چهار عنصر به تنهایی یا در ترکیب با یکدیگر به درمان ریزش مو کمک می‌کنند. تحقیقات نشان می دهند که ترکیب هر 4 عنصر باهم، علاوه بر کاهش ریزش مو، محرک رویش مجدد موها نیز خواهد بود. همچنین داروهایی مانند ماینوکسیدیل و فیناستراید نیز معمولا در کنار شامپوی ضد ریزش برای درمان ریزش مو آقایان استفاده می‌شود.

نکات مهم در انتخاب شامپو ضد ریزش:

  • بررسی ترکیبات به‌کار رفته در ساخت شامپو

مواد موثره موجود در شامپو با میزان اثربخشی و سازگاری آن با موها ارتباط مستقیم دارد. بنابراین هنگام خرید شامپو ضد ریزش باید دقت کنید که حاوی این ترکیبات باشد: کتوکونازول، بیوتین، ساوپالمتو، کافئین و ترکیبات رطوبت رسان.

  • رعایت نوع روش مصرف شامپو

شامپو ضد ریزش مثل شامپوهای روزانه مصرف ندارد و برای استفاده از آن باید مطابق با دستورالعمل درج شده روی بطری و به تعداد دفعات ذکر شده از آن استفاده نمود. ترکیبات این نوع محصولات به لحاظ درمانی، بسیار قوی هستند و مصرف روزانه آنها موجب آسیب رسیدن به پوست و موی سر می‌شود. مگر اینکه در ترکیبات آنها قید شده باشد که از فرمولاسیون ملایمی برخوردار است.

  • دقت به کاربرد و موارد مصرف شامپو

اگرچه شامپوهای ضد ریزش را عموما افراد با هدف درمان ریزش مو و تقویت موهای خود استفاده می کنند، بهرحال محصولات زیادی هستند که عملکردهای چندگانه دارند، یعنی مثلا، اگر علاوه بر ریزش مو، دچار شور ه سر نیز هستید بهتر است محصولی دو کاربردی را انتخاب کنید به جای تهیه‌ی دو شامپوی جداگانه.

  • وجود ماده کتوکونازول در ترکیبات شامپو

وجود ماده کتوکونازول در مواد تشکیل دهنده شامپو لازم است. در حقیقت اگر محصولی با عنوان شامپو ضد ریزش مو، حاوی این ماده نباشد، تاثیر چندانی روی سر شما نخواهد داشت. چرا که یکی از دلایلی که باعث ریزش مو به خصوص در مردان می شود، حساسیت فولیکول های مو به دی-اچ-تی است که ثابت شده که وجود کتوکنازول در ترکیبات یک شامپو ضد ریزش مو با این موضوع مقابله کرده و به مرور آن را درمان می کند.

  • عدم تعویض شامپو ضد ریزش

هنگامی که شامپو ضد ریزش مو مناسب خود را پیدا کردید و منجر به درمان ریزش موی شما شد آن را هرگز تعویض نکنید.

به عنوان آخرین نکته نیز در نظر داشته باشید که عطر شامپو نیز در انتخاب شامپوی مناسب بسیار موثر است. انتخاب بوی مطلوب شامپو توسط شما، اشتیاق استفاده از آن را در شما افزایش می دهد، که پس از استفاده نیز تا مدت زمانی این بو به مشام می رسد و بر روان شما تاثیر خواهد گذاشت.

فرمولاسیون موجود در شامپو ضد ریزش:

فیتو کافئین یا کافئین گیاهی، ماینوکسیدیل، نیاسین (ویتامینB3)، بیوتین (ویتامین H)، اسانس‌های روغنی، هیستیدین، آلوئه‌ورا، رزماری، جینسینگ، عصاره چای سبز

همچنین اگر شامپو ضد ریزش حاوی ترکیبات زیر است از خرید آنها دوری کنید:

سولفات‌ها، پارابن ها، رنگ‌های مصنوعی، وازلین، پروپیلن گلایکول، فرمالدهید، سدیم کلراید یا نمک، دی اتانول آمین و تری اتانول آمین

برخی از محصولات (شامپو) ضد ریزش سایت داروخانه دکتر دانیالی:

شامپو بدون سولفات ضد ریزش اویدرم

شامپو تقویت کننده پلزنت

شامپو ضد ریزش مو درمالوگ

شامپو تقویت کننده لامینین

شامپو تقویت کننده مو هلس دراپ

شامپو تقویت کننده سیستئین B6 فومیژن

شامپو تقویت کننده درموسیس فورتی سیس Fortisis

سرم‌های ضد ریزش مو در کنار این شامپوها می توانند ریزش مو را تا حد زیادی درمان و کنترل کنند. اما توصیه می گردد قبل از انتخاب هر محصول ضد ریزش مو، با پزشک متخصص و یا داروساز و کارشناسان در این زمینه مشورت نمایید.

شامپوی مناسب بعد از کاشت مو

افرادی که کاشت مو انجام داده اند به علت حساسیت بالای موهای تازه کاشته شده، بهتر است از محصولاتی استفاده کنند که باعث تحریک زیاد پوست سر نشود و زمینه را برای بهبود رشد موها فراهم نماید.

برخی از این محصولات موجود در سایت داروخانه دکتر دانیالی:

شامپو فوم پس از کاشت مو فولیکا

شامپو موهای تازه کاشته شده اسکالپیا

شامپو فوم ایمپلنت سریتا

شامپو فوم اویدرم ضد ریزش و تقویت کننده مو پالمینکس

فوم بعد از کاشت 2 در 3 سپیژن

شامپو ملایم تقویت کننده کاتوس

شامپو ضد ریزش برای موهای چرب

اگر کف سرتان چرب است و موهای چربی دارید لازم است از شامپویی استفاده کنید که بتواند چربی اضافی را از کف سر پاک نموده و به علاوه ترشح چربی از غدد سباسه کف سر را نیز تنظیم کند. این محصولات برای درمان ریزش موهای چرب مناسب می باشند:

شامپو ضد ریزش موی چرب لایسل

شامپو تقویت کننده موی چرب سریتا

شامپو تقویت کننده کراستم جی اویدرم

شامپو تقویت کننده موی چرب بانوان وینا

شامپو ضد ریزش برای موهای خشک

اگر پوست سر خشکی دارید لازم است شامپویی را انتخاب کنید که حاوی ترکیبات آبرسان برای حفظ رطوبت پوست و موی سر شما باشد. شامپو ضد ریزش موی خشک، در کنار اثر درمانی ضد ریزش، به مو و پوست سر کمک می کند تا دچار خشکی بیش از حد نگردد و برای افراد با پوست سر حساس و خشک مناسب است. برخی از این محصولات را در زیر لیست نموده ایم:

شامپو تقویت کننده موی خشک سریتا

شامپو کراستم دی اویدرم

شامپو ضد ریزش موی خشک لایسل

شامپو ضد ریزش موی خشک تریکوپلاس

شامپو تقویت کننده موهای خشک کاتوس

شامپو تقویت کننده موی خشک و نرمال بانوان وینا

محصولات ضد ریزش موضعی

یکی از روشهای رایج حل مشکل ریزش مو، استفاده از محصولات ضد ریزش موضعی، به خصوص محصولات با منشأ طبیعی و گیاهی است. استفاده از این محصولات در درمان انواع ریزش مو، از جمله ریزش مو ارثی، ریزش مو سکه ای، ریزش مو بعد از کرونا، ریزش مو بعد زایمان، ریزش مو از پشت سر، ریزش مو بعد از کاشت و ریزش مو بعد از لاغری، در کنار درمان‌های استاندارد ضد ریزش مفید است.

این محصولات موضعی به شکلی فرموله می‌شوند که علاوه بر هدف اصلی آنها که پاک کنندگی، نرم و درخشان کننده و حالت دهندگی موهاست، با ترکیبات موثر و خواص درمانی خود سلامت موها و پوست سر را بهبود بخشیده و زمینه را برای رشد موهای سالم و مقاوم فراهم می سازند. ترکیبات موجود در فرمولاسیون تخصصی این محصولات قادرند رشد موضعی مو را تقویت و ریزش مو را کنترل نمایند.

مکانیسم عمل محصولات ضد ریزش موضعی:

تقویت گردش خون در پوست سر و در نتیجه اکسیژن‌رسانی بیشتر به فولیکول‌های مو و جذب بهتر ترکیبات مؤثر این محصولات، تأمین ویتامین ها و مواد مغذی رشد مو، مقابله با آسیب های ناشی از استرس اکسیداتیو و آلودگی های محیطی، کاهش التهاب در ناحیه اسکالپ (پوست سر)، مقابله با میکروب های آسیب رسان به ساختار مو و همچنین کاهش سطح هورمون مردانه دی هیدروتستوسترون (DHT) و مقابله با ریزش موی ارثی.

برخی از انواع محصولات ضد ریزش مو سایت داروخانه دکتر دانیالی:

تونیک تقویت کننده مو کراستم اویدرم

اسپری تقویت کننده مو فارماسریز

اسپری هیرتراپی آلسینا

تونیک ضد ریزش سیستئین B6 فومیژن

لوسیون ضد ریزش مو کپیدرما

لوسیون ضد ریزش مو آناژنیا درمال فوکوس

فرآورده های ضد ریزش مو آقایان

آلوپسی آندروژنیک یا ریزش موی ارثی رایج ترین نوع ریزش مو است که در مردان بیشتر از زنان رخ می دهد. یکی از مهمترین علل بروز این نوع ریزش مو، افزایش سطح هورمون مردانه ای به نام دی هیدروتستوسترون (DHT) می باشد.

فراورده های ضد ریزش مخصوص آقایان، دارای ترکیبات مؤثری هستند که علاوه بر تقویت موی سر مردان، خواص آنتی آندروژنیک نیز دارند. ترکیبات آنتی آندروژن، با مهار آنزیم 5-آلفا ردوکتاز، از تبدیل شدن تستوسترون به DHT جلوگیری نموده و از این طریق با ریزش مو ارثی با الگوی مردانه مقابله می‌کند.

از طرفی موی مردان در مقایسه با موی زنان با آلاینده های محیطی، دود سیگار و نور خورشید تماس بیشتری دارد و بنابراین آسیب پذیری بیشتری نیز خواهد داشت. از این رو، در محصولات ضد ریزش مردانه، از ترکیبات آنتی اکسیدان با غلظت بالاتر استفاده می‌شود.

چند مورد محصولات ضد ریزش مخصوص آقایان:

لوسیون تقویت کننده مو آقایان رینفولتیل

محلول تقویت کننده‌ و ضد ریزش مو آقایان سپیژن

محلول ضد ریزش مو آقایان هلس دراپ

لوسیون ضد ریزش مو مردانه فولیکا

شامپو تقویت کننده مو آقایان وینا

شامپو ضد شوره و ضد ریزش آقایان کلیر

فرآورده های ضد ریزش ابرو و مژه

ابرو و مژه مانند موی سر، نقش بسیار مهمی در زیبایی هر فرد دارند و وقتی دچار ریزش شوند، ظاهر و اعتماد به نفس فرد را تحت تأثیر قرار می دهند. عوامل متعددی در بروز ریزش موهای ابرو و مژه ها نقش دارند از جمله:  ژنتیک، عفونت ها، داروها، سموم، بیماری های متابولیک و خود ایمنی.

فراورده های ضد ریزش ابرو و مژه عموما سرشار از ویتامین و مواد معدنی هستند که با فراهم سازی مواد مغذی ضروری، رشد فولیکول های مو در ابرو و مژه را تقویت می کنند. این محصولات در کنار خواص ضد باکتریایی و ضد التهاب و آنتی اکسیدان، خون‌رسانی به فولیکول های موی مژه و ابرو را افزایش داده و به تولید پروتئین‌های ساختاری مهم از جمله کلاژن کمک می‌کند.

محصولات ضدریزش و تقویت کننده ابرو:

سرم تقویت ابرو آیسول

سرم تقویت کننده ابرو کرپلاس

كرم تقويت كننده ابرو سريتا

کرم تقویت کننده ابرو کراستم اویدرم

کرم تقویت کننده ابرو درماپلاس

محصولات ضدریزش و تقویت کننده مژه:

تونیک تقویت کننده مژه فورتی فان اسموت درم

سرم تقویت مژه آیسول

سرم تقویت کننده مژه کرپلاس

کرم تقویت کننده مژه درماپلاس

محلول تقویت کننده مژه سریتا

نمایش 1–12 از 190 نتیجه

لوسیون ضد ریزش مو درمالوکس 75 میلی‌ لیتر

قیمت اصلی 282.000 تومان بود.قیمت فعلی 234.060 تومان است.

لوسیون گیاهی ضد ریزش مو درمالوکس 75 میلی‌ لیتر

قیمت اصلی 229.000 تومان بود.قیمت فعلی 190.070 تومان است.

شامپو ضد ریزش کافئین و آمینوکسیدیل درمالوکس 300 میلی‌ لیتر

قیمت اصلی 149.000 تومان بود.قیمت فعلی 123.670 تومان است.

شامپو کافئین اوری فاب 250 میلی‌ لیتر

قیمت اصلی 211.000 تومان بود.قیمت فعلی 175.130 تومان است.

شامپو ماینوکسیدیل اوری فاب 250 میلی‌ لیتر

قیمت اصلی 211.000 تومان بود.قیمت فعلی 175.130 تومان است.