مقالات, سلامتی

بتاگلوکان چیست؟ فیبری برای سلامت قلب و ایمنی

بتاگلوکان چیست

بتاگلوکان چیست؟ فیبری برای سلامت قلب و ایمنی

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت دکتر دانیالی می پردازیم به:

بتاگلوکان چیست؟ بتاگلوکان نوعی فیبر محلول است که به طور طبیعی در انواع منابع غذایی مانند جو، جو و چاودار یافت می شود. این فیبر با مزایای سلامتی متعددی از جمله کاهش سطح کلسترول و بهبود سلامت ایمنی مرتبط است.

بتا گلوکان نوعی فیبر است که مسئول بسیاری از خواص سلامتی مواد غذایی مانند جو، گندم و جو است.

به طور گسترده برای اثرات آن بر سلامت قلب و سطح کلسترول مورد مطالعه قرار گرفته است، همچنین نشان داده شده است که ایمنی را تقویت کرده و سطح قند خون را تثبیت می کند.

به این ترتیب، ممکن است سوال کنید که چگونه مصرف بتا گلوکان را افزایش دهید تا از مزایای سلامتی فراوان آن بهره مند شوید.

این مقاله نگاهی عمیق به بتا گلوکان دارد، از جمله اینکه بتاگلوکان چیست، چگونه عمل می‌کند و چگونه می‌تواند بر سلامت شما تأثیر بگذارد.

بتاگلوکان چیست

بتاگلوکان چیست

بتاگلوکان چیست؟

دو دسته اصلی از فیبرهای رژیمی وجود دارد – محلول و نامحلول.

فیبر محلول نوعی فیبر است که در آب حل می شود و ماده ای غلیظ و ژل مانند را تشکیل می دهد. از طرف دیگر، فیبر نامحلول در آب حل نمی شود. در عوض، مایعات را در حین حرکت در دستگاه گوارش شما جذب می کند.

بتا گلوکان شکل خاصی از فیبر غذایی محلول است. در دیواره سلولی انواع خاصی از گیاهان و برخی مخمرها، باکتری ها، قارچ ها و جلبک ها یافت می شود. همچنین می توانید آن را به صورت مکمل پیدا کنید.

این فیبر به لیست طولانی ای از مزایای بالقوه سلامتی مرتبط است و به دلیل توانایی آن در کاهش سطح کلسترول، کاهش التهاب، بهبود مدیریت قند خون و موارد دیگر به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است.

بتاگلوکان چگونه عمل می کند؟

مانند سایر انواع فیبر محلول، بتا گلوکان عبور غذا را در حین حرکت در روده کند می کند.

این موضوع باعث افزایش مدت زمانی می شود که بدن شما برای هضم غذا سپری میکند، که می تواند شما را برای مدت طولانی تری احساس سیری کند .

بتا گلوکان همچنین جذب قند در جریان خون را کاهش می دهد. این موضوع می تواند به تثبیت سطح قند خون و بهبود تنظیم قند خون کمک کند.

علاوه بر این، این فیبر جذب کلسترول را در دستگاه گوارش شما کاهش می دهد تا از سطح کلسترول خون سالم حمایت کند .

منابع غذایی حاوی بتاگلوکان چیست؟

بتا گلوکان به طور طبیعی در انواع منابع غذایی یافت می شود.

غلاتی مانند جو و جو دوسر حاوی بالاترین غلظت بتا گلوکان هستند، اگرچه بتا گلوکان  در سایر غذاها نیز یافت می شود.

منابع خوب این فیبر عبارتند از

  • جو دوسر
  • جو
  • ذرت خوشه ای
  • چاودار
  • ذرت
  • گندم
  • گندم دوروم
  • برنج
  • قارچ
  • جلبک دریایی

علاوه بر این، بتا گلوکان در انواع خاصی از باکتری‌ها و قارچ‌ها، از جمله ساکارومایسس سرویزیه یافت می‌شود که برای تهیه مخمر، شراب، آبجو و برخی از محصولات پخته شده استفاده می‌شود. با این حال، این موضوع بدان معنا نیست که نوشیدنی های الکلی منبع خوبی از بتا گلوکان هستند

بتاگلوکان چیست

بتاگلوکان چیست

فواید بتاگلوکان چیست؟

همانطور که اشاره شد بتا گلوکان با انواع فواید سلامتی مرتبط است.

سلامت قلب را افزایش می دهد:

چندین مطالعه نشان داده اند که بتا گلوکان ممکن است سلامت قلب را تقویت کند و از بیماری قلبی از شما محافظت کند.

در واقع، در سال 1997، سازمان غذا و دارو (FDA) یک ادعای بهداشتی را تأیید کرد که بیان می‌کرد بتا گلوکان موجود در جو کامل، سبوس جو دوسر و آرد کامل ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد .

این موضوع به این دلیل است که فیبر می تواند سطح کلسترول کل و LDL (بد) خون را کاهش دهد، که هر دو از عوامل خطر بیماری قلبی هستند .

طبق یک مطالعه، مصرف 3 گرم بتا گلوکان در روز به مدت 8 هفته، سطح کلسترول LDL را تا 15 درصد کاهش داد و کلسترول کل را تقریباً 9 درصد کاهش داد .

بتا گلوکان همچنین غنی از آنتی اکسیدان ها است، این ترکیبات می توانند به خنثی کردن رادیکال های آزاد مضر، جلوگیری از التهاب و محافظت در برابر بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی کمک کنند .

سطح قند خون را تنظیم می کند:

برخی تحقیقات نشان می دهد که بتا گلوکان می تواند مدیریت قند خون را بهبود بخشد.

طبق بررسی 4 مطالعه، مصرف روزانه 2.5 تا 3.5 گرم بتا گلوکان به مدت 3 تا 8 هفته می تواند سطح قند خون ناشتا را کاهش دهد و تنظیم طولانی مدت قند خون را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بهبود بخشد .

مطالعات دیگر نشان داده اند که افزودن بتا گلوکان به وعده های غذایی حاوی کربوهیدرات ممکن است سطح قند خون و انسولین را بعد از خوردن غذا کاهش دهد .

علاوه بر این، یک بررسی بزرگ دیگر گزارش داد که مصرف بیشتر فیبر غلات، از جمله بتاگلوکان ، می تواند با احتمال خطر کمتر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط باشد .

بتاگلوکان چیست

بتاگلوکان چیست

سیستم ایمنی را افزایش می کند:

اگرچه تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است، برخی مطالعات نشان می دهد که بتا گلوکان می تواند برای سلامت سیستم ایمنی مفید باشد.

در واقع، چندین مطالعه حیوانی و لوله آزمایش نشان داده است که بتا گلوکان می تواند به فعال کردن سلول های ایمنی و محافظت در برابر عفونت کمک کند

به طور خاص، بتا گلوکان نشان داده شده است که فعالیت انواع خاصی از سلول های ایمنی از جمله ماکروفاژها، نوتروفیل ها و مونوسیت ها را افزایش می دهد

بعلاوه، سایر مطالعات در لوله آزمایش و حیوانات نشان داده اند که بتا گلوکان ممکن است سطوح چندین نشانگر مورد استفاده برای اندازه گیری التهاب، از جمله فاکتور نکروز تومور (TNF)، اینترلوکین-1 بتا (IL-1β) و اینترلوکین-6 (IL-) را کاهش دهد.

موارد استفاده از مکمل های بتاگلوکان چیست؟

مکمل های بتا گلوکان اغلب برای تقویت سلامت قلب استفاده می شوند، زیرا می توانند سطح کلسترول تام و LDL (بد) را کاهش دهند.

مانند سایر مکمل های فیبر، آنها همچنین می توانند مصرف فیبر شما را افزایش دهند، تنظیم قند خون را بهبود بخشند، سلامت گوارش و منظم بودن را ارتقاء دهند و از مدیریت وزن حمایت کنند.

در برخی موارد، بتا گلوکان حتی به صورت موضعی برای تسریع بهبود زخم و ترمیم بافت استفاده می شود .

علاوه بر این، گاهی اوقات از این فیبر به عنوان یک کمک درمان طبیعی برای سرطان استفاده می شود، زیرا توانایی آن در تحریک فعالیت سلول های ایمنی در بدن مورد تحقیق قرار گرفته است.

با این حال، از آنجا که بیشتر تحقیقات در مورد اثرات بتا گلوکان بر سرطان محدود به مطالعات آزمایشگاهی و حیوانات هستند، مطالعات بیشتری در انسان مورد نیاز است.

بتاگلوکان چیست

بتاگلوکان چیست

آیا باید مکمل بتا گلوکان مصرف کرد؟

طبق گفته FDA، مصرف 3 گرم بتا گلوکان در روز می تواند به کاهش سطح کلسترول کمک کند .

خوشبختانه، اکثر مردم به راحتی می توانند با لذت بردن از انواع غذاهای غنی از فیبر به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی کامل به این توصیه عمل کنند.

با این حال، برخی از افراد برای افزایش مصرف مکمل ها را انتخاب می کنند.

به خاطر داشته باشید که همه مکمل ها یکسان ساخته نمی شوند. اگر خرید مکمل‌ها را انتخاب کردید، محصولاتی را انتخاب کنید که توسط داروخانه ها ارائه میگردند.

علاوه بر این، بدانید که مکمل‌های بتا گلوکان ممکن است با برخی داروها، از جمله سرکوب‌کننده‌های سیستم ایمنی و داروهایی که برای درمان دیابت یا فشار خون بالا استفاده می‌شوند، تداخل داشته باشند .

در نهایت، مصرف مکمل های فیبر، از جمله بتا گلوکان، می تواند گاها باعث عوارض گوارشی مانند حالت تهوع، نفخ، یا اسهال در برخی افراد شود – به خصوص اگر به خوردن فیبر زیاد عادت ندارید

بنابراین، بهتر است قبل از استفاده از مکمل های بتا گلوکان با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید، به خصوص اگر از این داروها استفاده می کنید یا هر گونه بیماری زمینه ای دارید.

خلاصه(بتاگلوکان چیست؟)

بتا گلوکان نوعی فیبر محلول است که به طور طبیعی در منابع غذایی مختلف از جمله جو، جو، سورگوم و چاودار یافت می شود.

با فواید سلامتی متعددی همراه بوده است و ممکن است به کاهش سطح کلسترول، بهبود مدیریت قند خون و تقویت سلامت ایمنی کمک کند.

همچنین به طور گسترده به شکل مکمل در دسترس است و به عنوان یک درمان طبیعی برای بسیاری از شرایط مختلف استفاده می شود.

با این حال، بهترین راه برای افزایش مصرف، لذت بردن از انواع غذاهای مغذی و غنی از فیبر به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم است.

منبع:

healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *