سلامتی, مقالات

ترانگزامیک اسید برای پوست

ترانگزامیک اسید برای پوست

ترانگزامیک اسید برای پوست

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت دکتر دانیالی می پردازیم:

ترانگزامیکاسید ترکیبی است که در حال حاضر در صنعت مراقبت از پوست در حال رشد است که احتمالا به زودی آن را در تمام محصولات روشن کننده ی خوب در بازار خواهید دید. این ماده نیز در کنار ویتامین C و آلفا آربوتین قرار میگیرد چرا که یکی از موثرترین کاهش دهنده ی فعالیت رنگدانه‌ها در لک های پوستی از جمله لکه‌های خورشیدی، لکه‌های تیره، اسکارهای به جا مانده پس از آکنه و ملاسما است.

مهم نیست دلیل هایپرپیگمانتاسیون شما چیست ، در هر حال ترانگزامیکاسید ارزش بررسی را دارد! تحقیقات پیرامون این ترکیب بسیار امیدوارکننده است و هر مطالعه جدیدی که منتشر می‌شود، کاربردهای بالقوه بیشتری از آن را در مباحث زیبایی نشان می‌دهد.

در این مقاله دقیقا توضیح می دهیم که نفع ترانگزامیکاسید برای پوست چیست و چگونه می تواند ظاهر پوست را بهبود بخشد. اثرات آن را با سایر مواد رایج روشن کننده پوست مانند هیدروکینون و ویتامین C مقایسه می کنیم و با توضیحی سریع در مورد اینکه چگونه باید آن را به روتین خود اضافه کنید، مقاله را به پایان میبریم.

در این مقاله میخوانید :

ترانگزامیک اسید چیست؟

فواید ترانگزامیک اسید برای پوست

ترانگزامیک اسید در مقایسه با ویتامین C و سایر روشن کننده های پوست

نحوه استفاده از ترانگزامیک اسید در مراقبت از پوست

ترانگزامیک اسید برای پوست
ترانگزامیک اسید برای پوست

ترانگزامیک اسید چیست؟

ترانگزامیکاسید مشتقی از اسید آمینه ی لیزین است که به صورت مصنوعی در آزمایشگاه تولید می شود. کاربرد اصلی آن به عنوان یک داروی خوراکی است که از از دست دادن خون در انواع شرایط، از جمله قاعدگی، خونریزی پس از زایمان یا مدت کوتاهی پس از آسیب شدید جلوگیری می کند.همچنین گاهی اوقات قبل از جراحی دندان به بیماران هموفیلی داده می شود تا از عوارض احتمالی خونریزی جلوگیری شود.

مانند بسیاری از داروهای دیگر که کاربردهای زیبایی هم دارند، داروسازان، محققان و پزشکان دریافتند که ترانگزامیکاسید یک اثر ثانویه به عنوان مهار کننده ی فعالیت رنگدانه ها دارد و سال هاست که در ژاپن به عنوان درمان ملاسما استفاده می شود.

فواید ترانگزامیک اسید برای پوست

ترانگزامیکاسید از طریق فرآیند پیچیده ای که حاصل عملکرد آنزیم ها و گیرنده های مختلف در بدن می شود، پوست را روشن می کند. در نتیجه این فرآیند، در فرآیند تولید ملانین که رنگدانه تیره پوست است، اختلال ایجاد می شود. در واقع در وهله اول از تشکیل ملانین جلوگیری می کند و سپس مانع از راه یافتن ملانین های تشکیل شده به داخل سلول های پوست می شود.

 به نظر می رسد که ترانگزامیک اسید هم به عنوان یک عامل پیشگیری کننده و هم به عنوان یک عامل معکوس کننده برای هایپرپیگمانتاسیون موثر باشد. در حالی که بیشتر مطالعات روی ملاسما انجام شده است، بسیاری از بیماران آن را برای انواع دیگر هایپرپیگمانتاسیون آزمایش کرده اند و دریافته اند که بسیار مفید است!

ترانگزامیکاسید به داشتن اثرات ضد التهابی نیز شناخته شده است، اگرچه برای این موضوع به عنوان فراورده موضعی یا در ارتباط با پوست مورد مطالعه قرار نگرفته است.

 با این توضیحات ، بسیاری از بیماران مبتلا به روزاسه به این نتیجه رسیده اند که افزودن محصولات ترانگزامیک اسید به روتین مراقبت از پوستشان به کاهش علائمی مانند برآمدگی‌ها و قرمزی کمک می‌کند، که احتمالاً به دلیل اثر ضد التهابی آن است.

ترانگزامیک اسید برای پوست
ترانگزامیک اسید برای پوست

ترانگزامیک اسید در مقایسه با ویتامین C و سایر روشن کننده های پوست(ترانگزامیک اسید برای پوست)

خوب، پس الان می دانیم که ترانگزامیکاسید دارای اثرات روشن کننده پوست است، اما بیایید مقایسه ای بین این روشن کننده های پوستی داشته باشیم.

در حالی که مطالعات روی ترانگزامیکاسید به عنوان روشن کننده موضعی پوست هنوز نسبتاً محدود است، ولی در حال حاضر، به نظر می رسد که این اسید فوق العاده به اندازه سایر مواد روشن کننده پوست مانند هیدروکینون، ویتامین C، اسید کوجیک، عصاره ریشه شیرین بیان، نیاسینامید و آلفا آربوتین موثر است.

هیدروکینون به عنوان درمان استاندارد برای هایپرپیگمانتاسیون در نظر گرفته می شود، اما همچنان این ترکیبات می توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند، بنابراین در سال های اخیر محبوبیت خود را از دست داده است و بسیاری به دنبال جایگزین هایی برای آن هستند.

در مطالعه ای که در ایران روی ملاسما انجام شد، محلول 3 درصد ترانگزامیک اسید به اندازه محلول هیدروکینون 3 درصد + دگزامتازون 01/0 درصد به اندازه روشن کردن رنگدانه ها مؤثر بود.

ویتامین C در قوی ترین شکل خود،( اسید ال اسکوربیک به اختصار (LAA محبوب ترین ماده برای درمان هایپرپیگمانتاسیون است و همچنین دارای مزایای قابل توجه ضد پیری به عنوان یک آنتی اکسیدان و تقویت کننده ی تولید کلاژن است. تحقیقات زیادی برای مقایسه ی ویتامین سی و ترانگزامیکاسید انجام نشده است، اما یک مطالعه می‌دهد که ترانگزامیکاسید در روشن کردن رنگدانه‌ها موثرتر از ویتامین C است.

اگر میخواهید سریع تر به نتیجه برسید، به نظر می رسد که ترکیب این دو روش درمانی، نتایج به مراتب سریع تری نسبت به استفاده از یکی از آنها می دهد. اگر پوست شما به خوبی به LAA پاسخ نمی دهد، می توانید محصولی برپایه ی  ترانگزامیکاسید را همراه با  محصولاتی که حاوی اشکال ملایم تر ویتامین C هستند یا با محصولات مراقبت از پوست حاوی سایر روشن کننده های ملایم پوست ترکیب کنید.

نحوه استفاده از ترانگزامیک اسید برای پوست

مانند بسیاری از مواد فعال دیگر، بهترین محصولات ترانگزامیکاسید به صورت فرمولاسیون‌هایی مانند سرم‌ها و لوسیون‌ها تولید شده است.همچنین این محصولات با یک پاک کننده، خیلی سریع از روی پوست شسته می شود .

از آنجایی که فرمولاسیون پوستی این ماده نسبتا جدید است، ما دقیقا نمی دانیم که چقدر محتمل است باعث تحریک یا ایجاد حساسیت شود، بنابراین مهم است که قبل از استفاده مستقیم روی صورت، چند روزی آن را روی ساعد یا گردن خود تست کنید.

ترانگزامیکاسید را می‌توان هم در شب و هم در طول روز استفاده کرد، اگرچه گاهی اوقات به دلیل همراهی با ترکیبات دیگر بهتر است فقط در طول شب از آن استفاده کنید.

چگونه از ترانگزامیک اسید برای پوست استفاده کنیم؟

اگر ترانگزامیک اسید شما در فرمولاسیون سرمی وجود دارد، بهتر است آن را بعد از پاکسازی پوست و قبل از مرطوب کننده استفاده کنید.
 اگر از تونرها یا سرم‌هایی با ترکیبات وابسته به pH مانند ویتامین C، BHA یا AHA استفاده می‌کنید، ابتدا باید از آن‌ها استفاده کنید و سپس سرم یا لوسیون اسید ترانگزامیک استفاده کنید.

از آنجایی که ترانکسامیک اسید برای درمان هایپرپیگمانتاسیون استفاده می شود، استفاده از ضد آفتاب در طول روز بسیار مهم است. قرار گرفتن در معرض اشعه های UVA و UVB انواع هایپرپیگمانتاسیون را بدتر می کند، بنابراین در هر صورت استفاده از ضد آفتاب ها را فراموش نکنید.

منبع: www.cosmopolitan.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *