سلامتی, مقالات

تفاوت AHA و BHA

تفاوت AHA و BHA

تفاوت AHA و BHA

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی می پردازیم به :

اگر می خواهید پوستی سالم و درخشان داشته باشید، لایه برداری باید در برنامه ی روزانه ی مراقبت از پوست شما وجود داشته باشد.

خلاص شدن از شر سلول‌های مرده پوست، فقط به فرمولاسیون‌های اسکراب که ما آن را به خوبی میشناسیم، محدود نمیشود. در واقع، دو شکل از اسیدهای لایه بردار وجود دارند که می توانند باعث شوند لایه برداری از پوست، از طریق گزینه های متعدد و متنوع، بیشتر شبیه یک کار سرگرم کننده باشد تا یک عمل دلهره آور !

AHA و BHA(تفاوت AHA و BHA) ، در حالی که هیچ یک از این اسیدها بهتر از دیگری نیستند، ولی نیازهای گوناگون و پوست های مختلفی را مورد هدف قرار می دهند. به علاوه، بسیاری از فرمولاسیون های لایه برداری، هر دو ماده را با هم ترکیب می کنند و به شما این امکان را می دهند که چندین نگرانی پوستی را، به طور همزمان برطرف کنید (در ادامه در مورد آن توضیح خواهیم داد).

تفاوت AHA و BHA
تفاوت AHA و BHA

درست است که پوست ما ، روزانه یک فرآیند لایه‌برداری طبیعی را طی می‌کند، اما به علت کافی نبودن روش های محافظت در برابر آفتاب و افزایش سن، روند ریزش پوست های مرده و قدیمی کندتر می‌شود و یا حتی به طور کلی متوقف میشود. بنابراین، برای داشتن پوستی درخشان و با کیفیت خوب، اغلب به کمک گرفتن از برخی محصولات لایه بردار نیاز است.

دانستن اینکه این اسیدهای لایه بردار دقیقاً چه هستند، تفاوت آنها چیست و دقیقاً چه فوایدی دارند که باعث درخشندگی پوست میشوند، می توانند به شما کمک کنند تا به پوست رویاهای خود برسید.

از این مقاله، میتوانید برای پی بردن به تفاوت های بین AHA و BHA و نحوه انتخاب گزینه مناسب برای پوست خود استفاده کنید.

AHA ها چیستند؟ (تفاوت AHA و BHA)

AHA مخفف آلفا هیدوکسی اسید است.

  AHAها از نیشکر یا سایر منابع گیاهی به دست می آیند، به همین دلیل است که آنها اغلب به عنوان اسیدهای میوه شناخته می شوند.

در میان AHA ها گلیکولیک اسید کوچکترین AHA است، از نیشکر به دست می آید و پرمصرف ترین نوع از آلفا هیدروکسی اسید هاست که در محصولات مراقبت از پوست استفاده میشود. AHA ها به دلیل داشتن توانایی در تقویت عملکرد عوامل مرطوب کننده طبیعی در پوست، به طور کلی برای پوست های معمولی تا خشک و پوست های آسیب دیده در اثر نور خورشید توصیه می شوند.

مزایای AHA ها

AHA ها دارای چندین مزیت هستند.

– آنها تمام نواحی پوست را مورد هدف قرار می دهند. AHA ها هم برای لایه بیرونی پوست (اپیدرم) و هم برای لایه عمیق (درم) فواید متعددی دارند. در اپیدرم، AHA ها دارای اثرات لایه برداری هستند و ریزش سلول های مرده پوست را افزایش می دهند. آنها این کار را با جدا کردن پیوندهای باقی مانده بین سلول های مرده پوست باهم دیگر انجام می دهند. پس از جدا شدن سلولهای مرده از همدیگر، این سلول ها می توانند ریزش داشته باشند و به اصطلاح لایه برداری صورت بگیرد.

thedifferencebetweenahabha 3
تفاوت AHA و BHA

AHA -ها همچنین به تحریک تولید کلاژن طبیعی کمک می کنند و برای کسانی که می خواهند خطوط ریز روی پوست خود را کاهش دهند ایده آل هستند. AHA ها این کار را هم با افزایش سنتز کلاژن توسط فیبروبلاست ها (سلول های تولید کننده کلاژن در پوست) و هم با کاهش تخریب ماتریکس پوستی انجام می دهند.

– AHA ها در کاهش علائم قابل مشاهده ی آسیب های ناشی از نور خورشید و چین و چروک ها موثر بوده اند اما باید توجه داشت که جایگزین ضد آفتاب نمی شوند.

BHA ها چیست؟(تفاوت AHA و BHA)

BHA مخفف بتا هیدروکسی اسید است. اسید سالیسیلیک که ماده ی همیشه محبوب به عنوان ضد آکنه بوده است، یک BHA است.: BHA ها کربوکسیلیک اسیدهای آلی هستند که روی سطح پوست و در عمق منافذ تاثیر می گذارند.

BHAها محلول در روغن هستند، بنابراین اغلب برای پوست های معمولی تا چرب که مستعد برآمدگی، آکنه، لک و منافذ بزرگ هستند، مناسب هستند.

در حالی که BHA ها از نظر ساختاری شبیه به AHA ها هستند، اما “در موقعیت یک گروه هیدروکسیل” متفاوت هستند.

مزایای BHA ها

استفاده کنندگان از BHA ها، از خواص آرام بخش پوست این اسید بهره می برند (این اسید به دلیل ملایم بودن اثراتش، برای انواع پوست های حساس، از جمله آن هایی که مستعد قرمزی یا روزاسه هستند، قابل استفاده است). این موضوع در مورد آشناترین نوع BHA یعنی اسید سالیسیلیک نیز صادق است.

اسید سالیسیلیک (SA) محلول در چربی است، بنابراین برای پوست‌های چرب مفید است .این ماده در پوست های چرب توانایی بیشتری برای نفوذ به منافذ می‌دهد. این ویژگی ها توضیح می دهد که چرا از SA در بسیاری از محصولات بهداشتی ضد آکنه استفاده می شود.

thedifferencebetweenahabha 1
تفاوت AHA و BHA

همچنین اسید سالیسیلیک به خاطر خواص آنتی میکروبیال خود شناخته شده است و می تواند برای درمان پینه و درمان خشکی پوست استفاده میشود. اسید سالیسیلیک در بالاترین غلظت ها، برای درمان زگیل استفاده می شود( این اثر را به روشی مشابه آنچه AHA ها انجام می دهند – با جدا کردن سلول های مرده پوست از یکدیگر – اعمال می کند ) اما تفاوت در این است که اسید سالیسیلیک به صورت عمیق تری نفوذ می کند.

نحوه انتخاب AHA یا  BHA (تفاوت AHA و BHA)

هنگام انتخاب بین AHA و BHA، این انتخاب به دلیل استفاده از این محصولت بستگی دارد.

اگر مشکلات شما شدید تر است، مانند آکنه یا آکنه های کیستیک، بهتر است از BHA یا ترکیبی AHA/BHA استفاده کنید، زیرا احتمالاً این ترکیبات می‌توانند بهتر به پوست نفوذ کنند.

اما برای مشکلی مانند خشکی شدید پوست ، AHA بهترین گزینه است. ترکیب AHA/BHA ممکن است بسته به نوع پوست شما عمل کند، اما زمانی که هدف شما لایه برداری فقط لایه بالایی پوست است، باید از AHA استفاده کنید.

البته باید توجه کنید که میزان تاثیرگذاری AHA ها و BHA ها و نقاط قوت آنها بسیار وابسته به حالت و فرمول محصول بستگی دارد. به عنوان مثال، لایه برداری در مطب می تواند تأثیر قابل توجهی بر روی پوست داشته باشد.

در حالی که کرم هایی که بدون نسخه میتوانید تهیه کنید و حاوی این مواد هستند اثر محدودتری خواهند داشت که برای دستیابی به نتیجه مطلوب، زمان بیشتری باید استفاده شوند. استفاده از این محصولات باید با قصد و هدف خاصی باشد نه به عنوان یک رژیم روزانه.

AHA ها و BHA ها مرطوب کننده های قوی هستند که اثر لایه برداری دارند و در صورت استفاده بیش از حد می توانند باعث خشک شدن پوست شوند. به همین دلیل، معمولا در طولانی مدت فقط چند بار در هفته استفاده میشوند و نه به صورت همیشگی.

نحوه ترکیب AHA و BHA(تفاوت AHA و BHA)

بسیاری از محصولات از هر دو ماده ی  AHA و BHA استفاده می کنند، باید توجه داشت که در صورت زیاد بودن دوز و یا استفاده نامناسب، این مواد می توانند باعث تحریک پوست شوند در نتیجه بهتر است به دنبال فرمولاسیونی باشید که در کنار اینکه ترکیبی از AHA و BHA است ، خاصیت مرطوب کنندگی مناسبی نیز دارد.

منبع: www.byrdie.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *