مقالات, سلامتی

عوارض آنتی بیوتیک ها چیست؟

عوارض آنتی بیوتیک

عوارض آنتی بیوتیک ها چیست؟

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی می پردازیم به :

آنتی بیوتیک ها می توانند به مبارزه با عفونت های باکتریایی کمک کنند که به خودی خود از بین نمی روند، اما می توانند عوارض جانبی از خفیف تا شدید داشته باشند.

آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که به درمان برخی از عفونت های باکتریایی مانند گلودرد استرپتوکوکی، سیاه سرفه یا عفونت های دستگاه ادراری کمک می کنند. این داروها با کشتن باکتری ها یا جلوگیری از رشد باکتری ها عمل درمانی خود را اعمال می کنند. انجام اقدامات احتیاطی ممکن است به شما در جلوگیری یا مدیریت بهتر برخی عوارض جانبی کمک کند.

عوارض آنتی بیوتیک

دانستن اینکه چه عوارض جانبی ممکن است هنگام مصرف آنتی بیوتیک ها تجربه کنید، می تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید که آیا واکنش غیر خواسته ای به دارو دارید یا خیر. توانایی شناسایی علائم همچنین می تواند به شما کمک کند که بدانید چه زمانی باید به مراقبت های پزشکی مراجعه کنید.

سردرد (عوارض آنتی بیوتیک)

سردرد یکی از عوارض جانبی رایج مصرف آنتی بیوتیک های خاص است.  آنتی بیوتیک هایی که این عارضه را ایجاد میکنند عبارتند از:

آگمنتین (آموکسی سیلین به اضافه ی کلاولانات = کوآموکسی کلاو): این دارو عفونت های باکتریایی گوش، ریه، سینوس، پوست و دستگاه ادراری و برخی عفونت های مقاربتی (STIs) را درمان می کند.

Kflex (سفالکسین): این پنومونی و سایر عفونت های دستگاه تنفسی را درمان می کند.

مونورول (فسفومایسین): این دارو عفونت های دستگاه ادراری را درمان می کند.

نیتروفورانتوئین: این دارو برای درمان عفونت های دستگاه ادراری را درمان می کند.

وانکومایسین: کولیت ناشی از باکتری و التهاب روده بزرگ را درمان می کند.

کینولون ها: این گروه از آنتی بیوتیک ها شامل نورفلوکساسین، سیپروفلوکساسین، لووفلوکساسین و موکسی فلوکساسین هستند که همگی انواع مختلف عفونت های باکتریایی را درمان می کنند.

اگر درمان آنتی بیوتیکی شما باعث سردرد می شود، مسکن های بدون نسخه (OTC) مانند استامینوفن یا ایبوپروفن ممکن است به تسکین کمک کنند.

عوارض آنتی بیوتیک
عوارض آنتی بیوتیک

مشکلات گوارشی (عوارض آنتی بیوتیک):

اکثر آنتی بیوتیک ها می توانند باعث ایجاد طیف وسیعی از مشکلات گوارشی شوند. برخی از عوارض جانبی گوارشی رایج ممکن است شامل موارد زیر باشند :

 • ناراحتی شکمی
 • درد شکم
 • فقدان اشتها
 • نفخ
 • یبوست
 • تهوع و استفراغ
 • اسهال

در حالی که ممکن است در حین مصرف آنتی بیوتیک ها نتوانید به طور کامل از ناراحتی های گوارشی جلوگیری کنید، اما می توانید به مدیریت علائم گوارشی خود کمک کنید. هیدراته ماندن می تواند به مدیریت برخی از مشکلات گوارشی کمک کند.

اگر ناراحتی گوارشی شدیدی را در هنگام مصرف آنتی بیوتیک تجربه می کنید که از بین نمی رود، با یک داروساز یا پزشک  صحبت کنید. این موضوعمی تواند نشانه کلستریدیوم دیفیسیل باشد، یک عفونت باکتریایی مقاوم به آنتی بیوتیک که باعث اسهال می شود که می تواند منجر به آسیب شدید روده بزرگ شود. این عفونت حتی می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

حساسیت به نور خورشید (عوارض آنتی بیوتیک)

برخی از آنتی بیوتیک ها می توانند باعث حساسیت به نور شوند، به این معنی که چشم ها و پوست شما نسبت به نور خورشید حساس تر می شوند. حساسیت به نور می تواند باعث تحریک پوست یا حتی ایجاد یک واکنش آلرژیک به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید شود، اگرچه ممکن است این واکنش چند روز بعد از شروع مصرف آنتی بیوتیک شروع شود.

آنتی بیوتیک هایی که ممکن است باعث حساسیت به نور شوند عبارتند از:

 • سیپرو (سیپروفلوکساسین): این دارو پنومونی، سوزاک، اسهال عفونی و عفونت های باکتریایی پوست، استخوان، مفاصل، شکم و پروستات را درمان می کند.
 • لووفلوکساسین: این دارو پنومونی و عفونت های باکتریایی کلیه، پروستات و پوست را درمان می کند.
 • افلوکساسین: این دارو پنومونی و عفونت های باکتریایی پوست، مثانه، اندام های تناسلی و پروستات را درمان می کند.
 • پریمسول (تری متوپریم): این دارو عفونت های مجاری ادراری، اسهال مسافرتی را درمان می کند و می تواند در ترکیب با سایر داروها برای درمان پنومونی استفاده شود.
 • تتراسایکلین : این دارو پنومونی، عفونت‌های پوست، چشم، سیستم لنفاوی، روده‌ای، تناسلی و ادراری و برخی عفونت‌های ناشی از کنه، شپش و کنه را درمان می‌کند.
 • داکسی سایکلین: برای درمان یا پیشگیری از سیاه زخم استفاده می شود. همچنین می توان از آن با سایر داروها برای درمان روزاسه استفاده کرد.

در حین مصرف آنتی بیوتیک نمی توان از ایجاد حساسیت به نور جلوگیری کرد، اما می توانید با محدود کردن قرار گرفتن در معرض نور خورشید اقداماتی را برای محافظت از خود در برابر اثرات آن انجام دهید. شما می توانید اقدامات احتیاطی زیر در برابر خورشید را انجام دهید:

 • استفاده از عینک آفتابی با قابلیت مراثبت در برابر اشعه ماوراء بنفش برای محافظت از چشمان خود
 • انتخاب پیراهن آستین بلند و شلوار بلند هنگام بیرون رفتن در آفتاب
 • انتخاب یک ضد آفتاب با طیف وسیع با SPF 30 یا بالاتر برای محافظت در برابر اشعه UV
 • ماندن در سایه یا داخل خانه زمانی که خورشید در شدیدترین حالت نوردهی خود قرار دارد،به خصوص بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر.
 • استفاده از یک کلاه لبه گشاد
عوارض آنتی بیوتیک
عوارض آنتی بیوتیک

احتمال به وجود آمدن عفونت های مخمری و سایر عفونت های قارچی (عوارض آنتی بیوتیک)

آنتی‌بیوتیک‌ها برای مبارزه با باکتری‌هایی که باعث عفونت شما می‌شوند، به وجود آمده اند ، اما می‌توانند باکتری‌های «خوب» بدن شما یعنی فلور نرمال بدن را نیز از بین ببرند. با از بین رفتن باکتری های مفید، آنتی بیوتیک ها می توانند احتمال ابتلا به عفونت قارچی مانند عفونت قارچی را افزایش دهند.

در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از این اتفاق و ایجاد عفونت قارچی انجام دهید:

اگر مستعد ابتلا به عفونت های قارچی هستید، از پزشک خود در مورد مصرف یک ضد قارچ همراه با آنتی بیوتیک ها راهنمایی بگیرید.

از مصرف آنتی بیوتیک ها خودداری کنید مگر اینکه کاملا ضروری باشد.

بهداشت را رعایت کنید مانند تعویض سریع لباس های خیس یا عرق کرده.

ایجاد لکه های روی دندان (عوارض آنتی بیوتیک)

آنتی‌بیوتیک‌های خانواده ی تتراسایکلین کلاس قدیمی‌ ممکن است باعث ایجاد لکه‌های دائمی دندان در کودکان زیر 8 سال شوند.

شواهد نشان می دهد که دوره کوتاه داکسی سایکلین، نوع جدیدتر تتراسایکلین، عوارض جانبی مرتبط با دندان مانند ایجاد رنگ روی دندان را ایجاد نمی کند.

قبل از مصرف تتراسایکلین حتماً با یک داروساز یا پزشک در مورد خطر لکه شدن دندان خود صحبت کنید.

عوارض آنتی بیوتیک
عوارض آنتی بیوتیک

تاندونیت (عوارض آنتی بیوتیک)

تحقیقات نشان می دهد ممکن است بین آسیب به تاندون و مصرف آنتی بیوتیک ها ارتباطی وجود داشته باشد، اگرچه این عارضه جانبی غیر معمول است.

یک مطالعه نشان می دهد که آنتی بیوتیک لووفلوکساسین ممکن است خطر پارگی تاندون را افزایش دهد. لووفلوکساسین عضوی از گروهی از آنتی بیوتیک ها به نام فلوروکینولون ها است. سایر آنتی بیوتیک های موجود در این کلاس با خطر مشابهی همراه نیستند

عوارض جانبی دیگر

همچنین ممکن است در هنگام مصرف آنتی بیوتیک ها عوارض دیگری نیز وجود داشته باشد. در اینجا چند واکنش احتمالی وجود دارد که خوب است به خاطر داشته باشید.

تداخلات دارویی

مصرف آنتی بیوتیک ها در کنار سایر داروها گاهی اوقات می تواند اثرات مضری داشته باشد. یک پزشک یا یک داروساز می تواند به شما راهنمایی کند که آیا آنتی بیوتیک ها با داروهای فعلی که شما مصرف میکنید تداخل دارند یا خیر.

 • برخی از آنتی بیوتیک ها ممکن است با داروهای رقیق کننده های خون تداخل داشته باشند. به عنوان مثال، مصرف آنتی بیوتیک های خانواده ی سفالوسپورین ( مانند سفالکسین یا سفکسیم) ممکن است اگر در حال حاضر از رقیق کننده خون مانند وارفارین استفاده می کنید بی خطر نباشد.
 • یک نوع آنتی بیوتیک به نام ریفامایسین، ممکن است با کاهش اثربخشی ،  با قرص های ضد بارداری تداخل داشته باشد.

علاوه بر این، تتراسایکلین ها، ماکرولیدها و فلوروکینولون ها می توانند با داروهای مختلف تداخل داشته باشند.

از استفاده همزمان الکل با آنتی بیوتیک ها خودداری کنید زیرا ممکن است خطر عوارض جانبی مانند حالت تهوع، سردرد و سرگیجه را افزایش دهد. در برخی موارد، الکل ممکن است اثر بخشی آنتی بیوتیک های خاص را کاهش دهد. با این حال، رابطه بین الکل و آنتی بیوتیک ها نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

واکنش های آلرژیک: (عوارض آنتی بیوتیک)

برخی از افراد به آنتی بیوتیک های خاصی حساسیت دارند. پزشکان معمولاً قبل از تجویز این داروها از شما می پرسند که آیا شما به آنتی بیوتیک ها حساسیت دارید یا خیر. اگر قبلا هرگز آنها را مصرف نکرده اید، ممکن است تا زمانی که علائم یک واکنش را در خود ایجاد نکرده باشید، ندانید که به این آنتی بیوتیک آلرژی دارید.

یک واکنش آلرژیک خفیف ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خارش
 • بثورات پوستی
 • برافروختگی پوست

واکنش شدید به آنتی بیوتیک ها می تواند عاملی تهدید کننده ی زندگی باشد. علائم یک واکنش آلرژیک شدید یا آنافیلاکسی ممکن است شامل کهیر، تورم زبان، گلو یا لب ها؛ مشکل در تنفس، یا مشکل در بلعیدن باشد

اگر پس از مصرف آنتی بیوتیک مشکوک بودید که واکنشی آلرژیک به آنتی بیوتیک ها دارید، فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

مقاومت باکتریایی (عوارض آنتی بیوتیک)

استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها می تواند به مقاومت باکتریایی منجر میشود  و افراد را در برابر عوارض جدی ناشی از عفونت های باکتریایی آسیب پذیر کند.

مقاومت باکتریایی زمانی رخ می دهد که باکتری ها در بدن شما مسیر مقاومت در برابر این داروها رو طی میکنند. این اتفاق می تواند باعث بی اثر شدن آنتی بیوتیک ها در برابر عفونت های باکتریایی جدید شود در نتیجه در اثر بیماری ، باکتری ها می توانند رشد کرده و تکثیر شوند.

مرور:

آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که با کشتن باکتری ها یا جلوگیری از رشد باکتری ها به درمان برخی عفونت های باکتریایی مانند گلودرد استرپتوکوکی یا عفونت دستگاه ادراری کمک می کنند. مانند بسیاری از داروها، آنتی بیوتیک ها می توانند عوارض جانبی خاصی ایجاد کنند که برخی از آنها جدی تر از سایرین است. این عوارض جانبی ممکن است شامل سردرد، مشکلات گوارشی یا بثورات پوستی باشد.

راه هایی برای محدود کردن خطر ابتلا به عوارض جانبی جزئی وجود دارد. به عنوان مثال، مصرف مسکن های OTC می تواند به درمان سردرد کمک کندو

آنتی بیوتیک ها همچنین می توانند منجر به عوارضی مانند تداخلات دارویی، واکنش های آلرژیک و خطر مقاومت باکتریایی شوند.

اگر در مورد عوارض جانبی خود نگران هستید، با یک پزشک و داروساز در مورد گزینه های درمانی خود صحبت کنید و از مصرف بی رویه ی آنتی بیوتیک بپرهیزید.

منبع: health.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *