سلامتی, مقالات

خواص پانتنول برای پوست، مو و ناخن

خواص پانتنول برای پوست

خواص پانتنول برای پوست، مو و ناخن

اگر به لوازم بهداشتی و آرایشی یا مکمل های پوست و موی خود نگاهی بیندازید، احتمالاً با پانتنول در فهرست‌های ترکیب محصولاتی که دارید مواجه خواهید شد. پانتنول در غذاها، مکمل ها و محصولات بهداشتی با تنوع گسترده ای دیده می شود.

این ماده ساختار شیمیایی مشابه الکل دارد. در نتیجه برای کمک به آبرسانی و جلا و صافی بافت پوست و مو ، به شکل خوراکی و به شکل موضعی آن استفاده می شود.

اما آیا وقتی ماده ای در محصولات مراقبتی پوست ظاهر می شود ، حتما برای شما و خانواده شما بی خطر است؟ در ادامه ی این مقاله باهم   یاد میگیریم که چرا پانتنول در بسیاری از لوازم آرایشی وجود دارد و حقایق را از بعد علمی بررسی میکنیم تا متوجه شوید که این ترکیب  چگونه بر بدن شما تأثیر می گذارد.

پانتنول چیست؟ (خواص پانتنول برای پوست)

پانتنول یک ماده شیمیایی است که از اسید پانتوتنیک ساخته می شود (که به عنوان ویتامین B5 نیز شناخته می شود). این تبدیل به صورت ارگانیک و طبیعی  در بدن رخ می دهد و همچنین می توانیم به صورت صناعی از منابع گیاهی و حیوانی آن را تولید کنیم.این ماده در در دمای اتاق به شکل پودر سفید یا روغنی شفاف است.

از این ماده به عنوان یک افزودنی در محصولات آرایشی مختلف در سراسر جهان استفاده می شود.

شما در حال حاضر پانتوتنیک اسید را در بدن خود دارید، زیرا در بسیاری از منابع غذایی رایج وجود دارد. و احتمالاً در 24 ساعت گذشته از یک محصول آرایشی یا مراقبت شخصی با پانتنول استفاده کرده اید.

گاهی اوقات ممکن است پانتنول را تحت یکی از نام های دیگر آن که در لیست مواد تشکیل دهنده ذکر شده است استفاده کنید،پس در ابتدا لازم است نام های دیگر این ماده را بشناسیم. از جمله:

 • دکسپانتنول dexpanthenol
 • دی پانتوتنیل الکل  D-pantothenyl alcohol
 • بوتانامید   butanamide
 • آنالوگ الکلی  اسید پانتوتنیک  alcohol analog of pantothenic acid
 • پرو ویتامین B-5  provitamin B-5

وقتی پانتنول جذب بدن می شود، در نهایت تبدیل به ویتامین B-5 می شود.

پانتنول در چه مواردی استفاده می شود؟(خواص پانتنول برای پوست)

تولیدکنندگان محصولات در حیطه ی لوازم آرایشی و بهداشتی موضعی، اغلب از پانتنول به عنوان مرطوب کننده استفاده می کنند. اما پانتنول  در بسیاری از لوازم آرایشی دیگر به عنوان یک عامل نرم کننده، تسکین دهنده و ضد تحریک نیز گنجانده شده است. پانتنول همچنین به پوست شما کمک می کند تا سدی در برابر تحریکات پوستی و از دست دادن آب ایجاد کند.

خواص پانتنول برای پوست
خواص پانتنول برای پوست

پانتنول  و محصولات پوستی (خواص پانتنول برای پوست)

ویتامین B-5 برای یک رژیم غذایی سالم و برای سلامتی پوست و مو ضروری است. در نتیجه منطقی است که پانتنول، که مشتقی از  آن است، جزء اصلی بسیاری از محصولات مراقبت از پوست، مانند لوسیون ها و پاک کننده ها باشد. همچنین در لوازم آرایشی مانند رژ لب، کرم پودر یا حتی ریمل نیز از خواص پانتنول برای پوست استفاده می شود. پانتنول همچنین در کرم های ساخته شده برای درمان نیش حشرات  و حتی بثورات ایجاد شده توسط پوشک نیز دیده می شود.

مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی، پانتنول را به عنوان محافظ پوست با خواص ضد التهابی در فهرست خود آورده است. پانتنول می تواند به بهبود هیدراتاسیون، الاستیسیته و ظاهر صاف پوست کمک کند. همچنین در موارد زیر از خود خاصیت تسکین دهندگی نشان میدهد :

 • سرخی پوست
 • التهاب
 • بریدگی ها یا زخم های کوچک مانند نیش حشرات یا تحریک ایجاد شده پس از اصلاح

در نتیجه پانتنول به بهبود زخم و همچنین سایر تحریکات پوستی مانند اگزما کمک می کند.

پانتنول و محصولات مراقبت از مو

استفاده از پانتنول در محصولات مراقبت از مو به دلیل توانایی این ترکیب در موارد زیر است :

 • افزایش درخشندگی مو
 • نرمی
 • استحکام مو

پانتنول همچنین می تواند به حالت دهی موها و همچنین مراقب از مو در برابر آسیب های محیطی با حفظ کردن رطوبت کمک کند.

یک مطالعه نشان داده است که پانتنول به کاهش سرعت نازک شدن موها کمک کند.

خواص پانتنول برای پوست
خواص پانتنول برای پوست

پانتنول و محصولات مراقبت از ناخن

ناخن های شما درست مانند موها از پروتئین های کراتین ساخته شده اند. بنابراین، نتیجه ی حاصل شده این است که پانتنول می تواند سبب تقویت  ناخن های انگشتان دست و پا شود. همچنین ممکن است از به عنوان براق کننده و تقویت کننده ناخن استفاده شود .

یک مطالعه نشان داده است که استفاده از پانتنول روی ناخن می تواند به آبرسانی ناخن و جلوگیری از شکستگی آن کمک کند.

آیا پانتنول بی خطر است؟ (خواص پانتنول برای پوست)

هم سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) و هم کمیسیون اروپایی مواد آرایشی،استفاده از پانتنول را برای استفاده در لوازم آرایشی تایید کرده اند. مؤسسه ملی بهداشت آمریکا (NIH)  پانتنول را به عنوان «احتمالاً ایمن» برای کاربردهای موضعی و اسپری‌های بینی  در بزرگسالان به عنوان “احتمالاً بی خطر” برای استفاده موضعی توسط کودکان  طبقه‌بندی می‌کند.

FDA  نیز در حال حاضر پانتنول را در پایگاه داده های خود به عنوان “به طور کلی ایمن تلقی می شود” برای زمانی که به عنوان یک ماده غذایی یا به عنوان یک مکمل مصرف می شود فهرست می کند. اما به یاد داشته باشید که مصرف پانتنول یا اسید پانوتنیک در غذا یا به عنوان مکمل خوراکی با استفاده ی موضعی از آن برای پوست یا مو بسیار متفاوت است.

اگرچه به طور گسترده ای این ماده به عنوان یک مکمل مفید و بی خطر در نظر گرفته می شود، اما فقط برای استفاده موضعی روی پوست، مو و ناخن به عنوان “احتمالا بی خطر” طبقه بندی می شود. این بدان معناست که شواهد قابل توجهی مبنی بر اینکه پانتنول باعث آسیب می شود وجود ندارد.

Cosmetic Ingredient Review (CIR)، یکی دیگر از سازمان‌های معتبر که از حقوق مصرف‌کنندگان محافظت می‌کند، در سال 2017 گروهی از متخصصان را برای ارزیابی ایمنی موضعی پانتنول گرد هم جمع کرد این هیئت بازبینی هیچ مدرک قابل توجهی مبنی بر اینکه محصولات آرایشی حاوی پانتنول به جز در موارد آلرژی به این ترکیب، باعث تحریک یا آسیب رساندن به پوست شود، پیدا نکرد. واکنش های پوستی به پانتنول موضعی بسیار نادر است. اما در مواردی که عوارض جانبی رخ می دهد، معمولاً به شکل درماتیت تماسی یا ناراحتی گوارشی ظاهر می شود.

خواص پانتنول برای پوست
خواص پانتنول برای پوست

نتیجه گیری :

 • با وجود آزمایش‌های گسترده، اثبات بی ضرر بودن هر ترکیبی سخت است. حتی در صورت اینکه بی ضرر بودن ترکیبی در مقالات ذکر شد، هر زمان که تصمیم می گیرید از یک محصول استفاده کنید یا نه، باید فواید آن را در مقابل خطر عوارض جانبی بسنجید. با این حال، بیشتر تحقیقاتی که اکنون در مورد پانتنول موجود است، نشان می دهد که استفاده از غلظت 5 درصد و یا کمتر از این ترکیب در محصولات موضعی پوست، مو یا ناخن خطر بسیار کمی برای مصرف کنندگان دارد و بروز موارد عوارض جانبی مانند درماتیت تماسی بسیار نادر است.

در پایان، اگر یک فرد بالغ سالم هستید که از محصولی با پانتنول استفاده می‌کنید یا در نظر دارید از آن استفاده کنید، احتمالاً موضوعی برای نگرانی شما وجود ندارد و میتوانید با خیال راحت از این ترکیب استفاده کنید.

منبع: www.fda.gov

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *