مقالات, زیبایی و آرایشی

خواص عسل برای پوست؛ نحوه استفاده و عوارض

خواص عسل برای پوست

خواص عسل برای پوست؛ نحوه استفاده و عوارض

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی و زیبایی و آرایشی از سایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی می پردازیم به :

در حالی که مردم، بیشتر از عسل برای شیرین کردن غذاها و نوشیدنی ها استفاده می کنند،اما اگر با محصولات پوستی آشنایی داشته باشید، میدانید که عسل دارای ارزش های درمانی برای پوست نیز است.

بسیاری از محصولات پوستی داروخانه، مانند بالم های لب، کرم های محافظت پس از آفتاب سوختگی،لوسیون ها و ترمیم کننده ها حاوی مقادیر متفاوتی عسل هستند.

شواهد زیادی از مقالات گوناگون، از گذشته تا به امروز، به استفاده از عسل به عنوان یک درمان برای بسیاری از بیماری های پوستی اشاره و از نتایج مثبت آن حمایت می کند. در این مقاله با ما باشید تا در مورد تحقیقات در مورد فواید عسل و همچنین نحوه استفاده از آن و عوارض جانبی بالقوه بیشتر بدانید.

خواص عسل برای پوست

خواص عسل برای پوست

فواید و خواص عسل برای پوست

همانطور که اشاره کردیم استفاده از عسل در مراقبت های پوستی مفهوم جدیدی نیست. با این حال، محققان به تازگی شروع به تأیید برخی از خواص در مورد فواید استفاده از عسل برای پوست کرده‌اند.

این مزایا شامل موارد زیر است :

خواص ضد میکروبی و التیام زخم(خواص عسل برای پوست)

یکی از شناخته شده ترین خواص عسل توانایی آن در مبارزه با عفونت های پوستی است. طبق یک بررسی ، بسیاری از مطالعات آزمایشگاهی از این ایده حمایت می کنند که عسل دارای خواص ضد میکروبی است.

همین بررسی بیان می‌کند که عسل نیوزلند بهتر از بقیه انواع عسل، به بهبود زخم‌ها کمک می‌کند. چندین کشور، از جمله ایالات متحده، استفاده از محصولات حاوی عسل را در التیام زخم تایید کرده اند.

خواص ضد التهابی (خواص عسل برای پوست)

عسل دارای خواص ضد التهابی زیادی است که می تواند به بیماری های پوستی مانند آکنه یا پسوریازیس کمک کند

یک مطالعه در سال 2017 روی عسل نوعی از زنبور عسل نشان داد که عسل خام و فراوری نشده دارای اثر ضد التهابی بسیار قوی است. بررسی دیگری این موضوع را تایید می‌کند و نشان می‌دهد که بیشتر انواع عسل دارای خواص ضد التهابی هستند.

اثرات ضد پیری (خواص عسل برای پوست)

طبق یک مطالعه قدیمی تر، عسل می تواند به بهبود ظاهر پوست کمک کند. نویسندگان این مقاله بیان می‌کنند که عسل می‌تواند به جلوگیری از ایجاد چین و چروک، جوان ماندن پوست و جلوگیری از عفونت‌های پوستی که می‌تواند پیری را تسریع کند، کمک کند.

خواص عسل برای پوست

خواص عسل برای پوست

درمان سرطان پوست (خواص عسل برای پوست)

برخی شواهد نشان می دهد که عسل می تواند به درمان سرطان پوست و سایر سرطان ها کمک کند. یک مقاله مروری روی چندین مطالعه نتایج مثبت استفاده از محصولات حاوی عسل بر روی سلول‌های سرطانی را نشان می‌دهد. مطالعات دیگری نیز بر روی توانایی عسل برای کمک به کند کردن رشد و تولید مثل سلول های سرطانی در بدن متمرکز بود.

یک مطالعه در سال 2022 توانایی عسل در کمک به درمان سرطان اشاره می کند. این مطالعه نشان می دهد که عسل دارای اثرات ضد تکثیر، ضد سرطان و ضد متاستاتیک است.

اگر فرد مبتلا به سرطان پوست یا مشکوک به سرطان پوست است، باید با پزشک خود مشورت کند. فقط یک پزشک می تواند این بیماری را تشخیص دهد. همچنین پزشک متخصص می توانند به ایجاد یک برنامه درمانی موثر برای فرد کمک کنند.

افراد نباید برای درمان سرطان پوست به تنهایی به عسل اعتماد کنند، زیرا درمان قابل اعتمادی نیست. با این حال، در صورت صلاحدید پزشک خود در مورد استفاده از این دارو در کنار درمان های اصلی پزشکی میتوان از این محصولات استفاده کرد.

عسل دارای چندین کاربرد بالقوه ی دیکر برای پوست نیز است، از جمله:

 • کمک به شست و شوی روزانه در محصولات پاک کننده ی صورت
 • کمک به اگزما
 • اثرات مرطوب کنندگی
 • کمک به بهبود بریدگی ها یا خراش های کوچک
 • کمک به جلوگیری از پیزی زودرس

قبل از استفاده از محصولات حاوی عسل برای درمان بیماری های پوستی با متخصص پوست یا داروساز خود مشورت کنید.

نحوه استفاده از محصولات حاوی عسل

 • قبل از استفاده از محصولات حاوی عسل روی پوست، مهم است که ابتدا یک آزمایش پچ پوستی انجام دهید. باید مقدار کمی از عسل را به ناحیه کوچکی از پوست بمالید و حداقل 20 دقیقه صبر کنید. در صورت تحریک پوست نباید از عسل استفاده کنند.
 • هنگام استفاده از محصولات حاوی عسل روی پوست، فرد می تواند آن را با ترکیبات دیگر مخلوط کند و یا میتواند عسل را مستقیماً در ناحیه‌ای از پوست که می‌خواهد اثر درمانی ببیند ، بمالد.
 • قبل از استفاده از این کرم ها، موضع را با آب به خوبی بشویید

بر اساس یک مطالعه در سال 2015، گرده زنبور عسل دارای چندین ویژگی مفید است. به عنوان مثال، می تواند اثرات تسکین دهنده، ضد التهابی و ضد باکتریایی داشته باشد.

در مقاله ای در سال 2017، محققان دریافتند که بره موم زنبور عسل (عسل خام ) ممکن است اثرات ضد سرطانی و ضد قارچی داشته باشد.

خواص عسل برای پوست

خواص عسل برای پوست

خطرات و عوارض جانبی عسل

 • افرادی که به عسل حساسیت دارند نباید از عسل برای پوست خود استفاده کنند. افرادی که به گرده گل یا زنبورها حساسیت دارند نیز باید از مصرف موضعی عسل خودداری کنند.
 • برای افرادی که آلرژی شناخته شده ندارند، مهم است که آزمایش پچ پوستی را انجام دهند.
 • فرد باید قبل از رفتن به رختخواب مطمئن شود که عسل یا محصولات مبتنی بر عسل را از پوست خود پاک کند. باقی ماندن عسل رو پوست به صورت طولانی مدت توصیه نمیشود.

منبع: www.medicalnewstoday.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *