سلامتی, مادر و کودک, مقالات

خواص شیر آغوز چیست ؟ اهمیت مصرف آن

خواص شیر آغوز

خواص شیر آغوز چیست ؟ اهمیت مصرف آن

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت دکتر دانیالی می پردازیم به :

کلستروم که همچنین در ایران به عنوان آغوز، شیرماک، و همچنین اولین شیر شناخته میشود در واقع مایعی مترشحه از سینه است که قبل از آزاد شدن شیر مادر توسط انسان، گاو و سایر پستانداران تولید می شود.

این مایع بسیار مغذی است و حاوی میزان بالایی از آنتی بادی هاست. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که به مبارزه با عفونت ها و باکتری ها میپردازند.

آغوز باعث افزایش رشد و حفظ سلامت در نوزادان و حیوانات تازه متولد شده می شود، تحقیقات فراوانی نشان می دهند که مصرف مکمل های آغوز گاوی سیستم ایمنی را تقویت میکنند، و باعث کاهش عفونت ها و همچنین بهبود سلامت دستگاه گوارش و روده در طول زندگی میشوند

در این مقاله نحوه ی استفاده و فواید و مضرات احتمالی مکمل‌های آغوز گاوی را بررسی می‌کنیم.

آغوز چیست؟ ( خواص شیر آغوز )

آغوز مایع شیری رنگی است که قبل از شروع تولید شیر مادر توسط پستاندارانی که به تازگی زایمان کرده اند، ترشح میشود

این ماده منبع مهمی از مواد مغذی است که باعث رشد طبیعی و مبارزه با بیماری در نوزادان می شود، اما ما میتوانیم  در سایر مراحل زندگی نیز – معمولاً به صورت مکمل- از آن استفاده کنیم

اگرچه همه ی پستانداران آغوز تولید می کنند، مکمل هایی که در بازار دارویی وجود دارد معمولاً از آغوز گاو تهیه می شوند. این مکملها به آغوز گاوی معروف هستند.

آغوز گاوی بسیار شبیه نمونه انسانی است (سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی، چربی ها، کربوهیدرات ها، پروتئین ها ، آنتی بادی ها، هورمون های رشد و آنزیم های گوارشی)

مکمل‌های آغوز گاوی در سال‌های اخیر در تمام جهان بسیار محبوب شده‌اند، زیرا مطالعات فراوانی خواص تقویت کننده سیستم ایمنی، مبارزه با عفونتها و بهبود سلامت روده در صورت مصرف کلستروم را اثبات کرده است.

برای تولید این مکمل‌ها طی فرآیندی صنعتی،آغوز گاو پاستوریزه می‌شود و به صورت قرص یا پودر خشک(قابل مصرف همراه با مایعات دیگر) تهیه می‌شود. آغوز گاو معمولاً رنگ زرد روشن و طعم و بوی لطیفی مشابه دوغ دارد.

خواص شیر آغوز
خواص شیر آغوز چیست ؟ اهمیت مصرف آن 6

شیر آغوز بسیار مغذی است ( خواص شیر آغوز )

خواص شیر آغوز گاو بسیار زیاد است و همچنین مغذی است و حاوی مواد مغذی بسیار بیشتری نسبت به شیر معمولی است.

به طور خاص، پروتئینها ، چربی ها ، کربوهیدراتها، منیزیم، ویتامین های گروه B، و ویتامین های A، C و E در این ماده بسیار بیشتر از شیر گاو است.

در حالی که این مایع سرشار از انواع درشت مغذی ها، ویتامین ها و مواد معدنی است، فواید سلامتی پیشنهاد شده برای مکمل های این مایع بیشتر به ترکیبات پروتئینی خاصی در آن مرتبط است که عبارتند از:

  • لاکتوفرین. لاکتوفرین پروتئینی است که سیستم ایمنی بدن شما در پاسخ به عفونت‌ها، از جمله عفونت‌هایی که توسط باکتری‌ها و ویروس‌ها ایجاد می‌شوند، ترشح میکند .
  • فاکتورهای رشد. فاکتورهای رشد هورمون هایی هستند که رشد طبیعی را تحریک می کنند. به طور خاص دارای دو هورمون پروتئینی به نام های فاکتورهای رشد شبه انسولین 1 و 2 ( IGF-1 و IGF-2 است ) است.
  • آنتی بادی ها آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که با عنوان ایمونوگلوبولین ها نیز شناخته می شوند و توسط سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با باکتری ها و ویروس ها ساخته می شوند. آغوز گاوی غنی از آنتی بادی های IgA، IgG و IgM است .

از آنجایی که ار خواص شیر آغوز مغذی بودن آن است که در مبارزه با بیماری ها به بدن کمک میکنند و باعث رشد طبیعی می شوند، بنابراین مکمل های حاوی این مادهنیز  ایمنی را تقویت میکنند و به درمان عفونت ها کمک میکنند.

خواص شیر آغوز
خواص شیر آغوز چیست ؟ اهمیت مصرف آن 7

مکمل های کلستروم مزایای سلامتی فراوانی دارند ( خواص شیر آغوز )

همانطور که قبلا اشاره کردیم تحقیقات نشان داده است که اغوز گاوی سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و همچنین با عفونت هایی که باعث اسهال می شوند مبارزه کند و سلامت روده و دستگاه گوارش را ارتقا میبخشد.

ممکن است ایمنی را تقویت کند ( خواص شیر آغوز )

آغوز گاوی ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و به بدن شما کمک کند تا با عوامل بیماری زا مبارزه کند.

اثرات تقویت کننده سیستم ایمنی آغوز بیشتر به دلیل غلظت بالای آنتی بادی های IgA و IgG آن است. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که با ویروس ها و باکتری ها مبارزه می کنند .

تحقیقات نشان می دهد که مکمل های اغوز به ویژه در تقویت ایمنی در ورزشکاران موثر است.یک مطالعه 12 هفته ای بر روی 35 دونده مسافت بزرگسال نشان داد که مصرف روزانه مکمل اغوز گاوی میزان آنتی بادی های IgA بزاق را تا 79 درصد در مقایسه با سطح پایه افزایش می دهد .محققان حدس میزنند که سطوح بالاتر IgA در بزاق ممکن است ایمنی بدن را تقویت کرده و توانایی بدن برای مبارزه با عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی را افزایش دهد .

مطالعه دیگری روی 29 دوچرخه سوار مرد نشان داد که مصرف 10 گرم آغوز گاوی در روز به مدت 5 هفته از کاهش سلول های ایمنی پس از ورزش جلوگیری می کند و خطر علائم عفونت دستگاه تنفسی فوقانی را در مقایسه با دارونما کاهش می دهد

مطالعات دیگر به طور مشابه مکمل‌های آغوز گاوی را با افزایش پاسخ ایمنی مرتبط می‌دانند، اما تحقیقات گسترده‌تری مورد نیاز است.

خواص شیر آغوز
خواص شیر آغوز چیست ؟ اهمیت مصرف آن 8

ممکن است از اسهال جلوگیری کند و یا حتی آن را درمان کند ( خواص شیر آغوز )

ترکیبات موجود در اغوز گاو – به ویژه انواع آنتی بادی ها و پروتئین لاکتوفرین – ممکن است به جلوگیری از اسهال مرتبط با عفونت های باکتریایی و ویروسی کمک کند

مطالعه ای بر روی 87 بزرگسال مبتلا به اسهال مرتبط با بیماری HIV نشان داد که مصرف 100 گرم اغوز گاوی در روز همراه با داروهای سنتی ضد اسهال به طور قابل توجهی تعداد دفع مدفوع را 21 درصد بیشتر از داروهای سنتی به تنهایی کاهش می دهد

علاوه بر این، تولید کنندگان میتوانند گاوها را در برابر سویه‌های خاصی از باکتری‌ها ایمن‌سازی کنند تا آغوزی با آنتی‌بادی‌های بالا تولید شود که می‌تواند با عفونت‌های خاص مبارزه کند

این نوع آغوز گاوی ایمنی زیادی تولید میکند و می تواند راهی موثر برای درمان برخی عفونت ها در انسان باشد، مانند عفونت های ناشی از باکتری اشریشیا کلی (E. coli) و Shigella dysenteriae  .

به عنوان مثال، مطالعات نشان می دهد که اغوز هایپرایمن تولید شده در آمریکا از نوعی اسهال به نام اسهال مسافرتی جلوگیری میکند که معمولاً توسط باکتری E. coli ایجاد می شود.

یک مطالعه بر روی 30 بزرگسال سالم نشان داد کسانی که دوز روزانه 1200 میلی گرم اغوز گاوی حاوی آنتی بادی هایی که با باکتری E. coli مبارزه می کنند مصرف کردند، 90 درصد کمتر از افرادی که دارونما مصرف می کردند، دچار اسهال مسافرتی شدند

شیر آغوز ممکن است برای سلامت روده مفید باشد ( خواص شیر آغوز )

آغوز گاو احتمالا روده شما را تقویت کرده و با عفونت های دستگاه گوارش مبارزه میکند.

هم مطالعات حیوانی و هم مطالعات انسانی نشان می دهد که اغوز گاو ممکن است رشد سلول های روده را تحریک کند، دیواره روده را تقویت کند و از نفوذپذیری روده جلوگیری کند( وضعیتی که باعث می شود ذرات از روده شما به بقیه بدن نشت کنند )

این اثرات مفید احتمالاً به دلیل لاکتوفرین و فاکتورهای رشد موجود در آغوز است

یک مطالعه بر روی 12 ورزشکار که به دلیل ورزش سنگین مستعد نفوذپذیری روده بودند، نشان داد که مصرف 20 گرم اغوز گاوی در روز از به میزان 80 درصد نفوذپذیری روده را نسبت به افرادی که دارونما استفاده می کردند،کاهش داد

خواص شیر آغوز
خواص شیر آغوز چیست ؟ اهمیت مصرف آن 9

مطالعه دیگری نشان داده است که تنقیه اغوز ممکن است در درمان کولیت مفید باشد(بیماری ای که که با التهاب قسمت پوشش داخلی روده بزرگ مشخص می شود)

یک مطالعه روی 14 بزرگسال مبتلا به کولیت که از داروهای سنتی استفاده می کردند نشان داد که مصرف تنقیه آغوز گاوی در کنار داروهای معمولی علائم کولیت را بسیار بیش تر از مصرف داروهای معمول کاهش میدهد

پتانسیل اغوز گاوی برای کاهش علائم کولیت توسط مطالعات حیوانی تایید میشود. با این حال، تحقیقات گسترده تر بالینی در انسان مورد نیاز است

معایب شیر آغوز

همان طور که از خواص شیر آغوز صحبت کردیم به معایب آن نیز می پردازیم. بر اساس تحقیقات محدود انسانی، آغوز گاوی به طور کلی برای اکثر مردم بی خطر به نظر می رسد – اگرچه ممکن است برخی معایب نیز داشته باشد.

برای نمونه،:

  • مکمل ها و پودرهای اغوز گاوی گران هستند
  • افرادی که به شیر حساسیت دارند نباید آغوز گاوی مصرف کنند. محصولات مکمل آغوز همچون بقیه مکمل ها ممکن  است شامل افزودنی هایی باشند که سبب آلرژی میشوند(مانند سویا)
  • بسته به نحوه پرورش گاوها، آغوز گاو ممکن است حاوی آنتی بیوتیک ها، آفت کش ها یا هورمون های مصنوعی نیز باشد. با این حال، می توانید مکمل های اغوزی را خریداری کنید که آزمایش شده باشند و این ترکیبات در آنها وجود نداشته باشد و در نتیجه آسیب زایی نداشته باشند
  • همچنین، هنوز مشخص نیست که آیا این مکمل ها برای زنان باردار یا شیرده بی خطر هستند.

علاوه بر این، برخی از دوست داران محیط زیست و حیات وحش ممکن است در مورد نحوه تهیه اغوز گاوی و اینکه آیا این مایع از گوساله هایی که به آن نیاز دارند سلب شده است یا نه ، نگران باشند.

در نهایت، ممکن است آلودگی های باکتریایی  در پودر اغوز گاوی وجود داشته باشدبا این حال، اگر آغوز گاو به درستی پاستوریزه شود، لازم نیست نگران سالمونلا و دیگر باکتری ها باشیم. مکمل های رسمی آغوز که در بازار دارویی ایران وجود دارند از لحاظ ایمنی تست شده اند.

همیشه مکمل های آغوز را از داروخانه ها خریداری کنید و برای پاسخ به سوالات خاص مربوط به منبع و فرآوری با شرکت سازنده یا وارد کننده تماس بگیرید.


منبع : www.healthline.com