مکمل بارداری و شیردهی

مکمل های دوران بارداری و شیردهی

از دسته مولتی ویتامین هایی هستند که در دوران مهم بارداری و شیردهی مورد استفاده قرار می گیرند. مصرف برخی ویتامین ها و املاح معدنی موجود در مکمل ها و مولتی ویتامین ها برای زنانی که قصد بارداری دارند و یا باردار هستند و یا زایمان کرده و یا درحال شیردهی هستند، ایمن و مناسب می باشد. برخی از این ویتامین ها دارای اسید چرب امگا3 DHA نیز می باشند. نیازهای مادران در دوران شیردهی هم مانند دوران بارداری زیاد است. تغذیه مادر در این دوران و همچنین مکمل های مربوط به دوران شیردهی بسیار حائز اهمیت است.

لزوم استفاده از مکمل های بارداری و شیردهی

دوران بارداری یکی از مهمترین دوران زندگی زنان است. چرا که توجه به سلامت بدنی مادر می‌تواند در رشد و سلامت جنین نیز تاثیرگذار باشد. تقویت بدن خانم‌ها باید از چندماه قبل از بارداری آغاز گردد. به واسطه رژیم غذایی سالم، بدن مادر قادر است مواد مغذی لازم را دریافت کند، اما این کافی نیست. برای همین، خانم‌ها در دوران بارداری و شیردهی بهتر است از مکمل‌های بارداری استفاده کنند. اگر گیاه خوار هستید، یا دارای حساسیت غذایی خاصی می باشید یا نمی‌توانید بعضی غذاها را بخورید استفاده از مکمل بارداری برای شما اهمیت بیشتری پیدا می‌کند چون کمبودهای تغذیه‌ای مادر را جبران خواهد نمود.

مواد مغذی ضروری در بارداری

این مکمل ها زمانی کارایی و اثر بهتری دارند که در کنار تغذیه خوب استفاده شوند. با مصرف مکمل های حاوی اسید فولیک قبل از بارداری، می توان به کاهش شیوع نواقص لوله عصبی (Spina bifida) و آنسفالی (نقص کاسه سر) کمک نمود. مادران باردار بیشتر از سایر افراد به ویتامین‌ها و مواد معدنی خاصی، مانند اسید فولیک نیاز دارند.

از جمله ویتامین ها و املاح معدنی دیگری که در دوران بارداری مهم هستند میتوان به آهن، کلسیم، ویتامین دی و ید اشاره نمود. نیاز بدن به آهن در طول بارداری افزایش می یابد زیرا آهن برای تولید گلبول های قرمز ضروری بوده و اکسیژن را در اختیار جنین درحال رشد قرار می دهد. مادران روزانه به 1200 میلی گرم کلسیم نیاز دارند تا علاوه بر حفظ تراکم استخوان خودشان، به رشد و استحکام اسکلت و عضلات نوزادشان کمک کند. ویتامین دی به جذب کلسیم کمک می کند. ید نیز برای رشد مغز و سیستم عصب جنین ضروری است. نیاز مادر به تامین ویتامین A در دوره بارداری افزایش می‌یابد. این ویتامین برای تکامل چشم‌ها و سیستم عصبی مرکزی جنین مورد نیاز است. اما مصرف دوز بالای این ویتامین می‌تواند باعث آسیب رساندن به جنین شود.

دوران شیردهی

مادران در دوارن شیردهی باید به تغذیه خود اهمیت بیشتری دهند زیرا در دوارن بارداری و پس از زایمان ذخایر بدنی آنها تحلیل رفته و برای بازیابی نیروی از دست رفته می‌توانند از مکمل‌های دوران شیردهی استفاده نمایند. شیر مادر بدون توجه به ماده غذایی دریافتی او، دارای ترکیب یکسانی است، زیرا حتی اگر مادر آن مواد را دریافت نکرده باشد، آنها را از ذخایر بدن خود تأمین می‌کند اما برای سلامتی خود مادر، ترکیب مواد غذایی متنوع و تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی اهمیت زیادی دارد، زیرا در صورت اتمام این ذخایر، بدن مادر شروع به تحلیل رفتن می‌کند. به همین دلیل توصیه می‌شود مصرف مولتی ویتامین‌ها تا ۳ ماه بعد از بارداری و یا تا پایان دوران شیردهی مصرف گردند.

مصرف انواع ویتامین‌ها، امگا ۳ (DHA)، کلسیم، ید و املاح معدنی مورد نیاز بدن در دوران شیردهی ضروری است. بر این اساس، تولید کنندگان مکمل‌هایی مخصوص دوران شیردهی تولید کرده‌اند که در افزایش شیر مادران نقش بسزایی دارند. در هنگام خرید مولتی ویتامین دقت کنید که امگا ۳ در ترکیبات آن ها باشد. جذب کافی کلسیم در دوره بارداری و شیردهی در کنارتاثیر خود بر رشد اسکلتی جنین و شیرخوار، از پوکی استخوان مادر نیز جلوگیری به عمل می آورد.

مکمل‌های مخصوص بارداری و شیردهی در مقایسه با مولتی ویتامین‌های معمولی، مواد مغذی بیشتری داشته و نیاز بدن در این دوران حیاتی را تامین می‌کنند. این مکمل‌ها را می‌توان با تجویز پزشک یا حتی بدون نسخه تهیه نمود.

زمان مصرف مکمل بارداری

به مادران توصیه می شود که چند ماه قبل از اقدام به بارداری، مصرف ویتامین ها را شروع کنند. مصرف مولتی ویتامین به خصوص اسید فولیک به همه زنانی که در سن باروری هستند، حتی زنانی که قصد بارداری ندارند، توصیه می شود.

مصرف مکمل دوران بارداری اجباری است ؟

برخی مادران تمایلی به مصرف مکمل ها در بارداری ندارند. آنها فقط به مصرف مولتی ویتامین های قدیمی اکتفا می کنند و مصرف آن را بعد از مشورت با پزشک شروع می کنند. مهمترین نکته ای که باید مورد توجه قرار داد، مقدار ویتامین A موجود در مکمل هاست. مصرف زیاد ویتامین A باعث ناقص شدن نوزاد می شود. بعضی از مادران دریافته اند که استفاده از ویتامین های کودکان، بعضی از مشکلات آنها را در مصرف ویتامین های بارداری کمتر می کند. آنها می توانند روش ها و سبک های متفاوتی را تجربه کنند، مثلا می توانند از ویتامین هایی به شکل جویدنی یا آدامسی استفاده کنند.

خرید مکمل های بارداری و شیردهی

داروخانه آنلاین دکتر دانیالی ارائه دهنده متنوع‌ترین مکمل بانوان برای دوران حساس بارداری و شیردهی در برندها و قیمت‌های مختلف است. شما می‌توانید با یک کلیک این مکمل‌ها را تهیه نموده و درب منزل تحویل بگیرید.

نمایش 1–12 از 49 نتیجه