ضدعفونی سطوح

تمیز کردن سطوح به معنی حذف میکروب‌ها، آلودگی‌ها و ناخالصی‌ها از سطوح است‌. در این فرایند، میکروب‌ها کشته نخواهند شد، بلکه تعداد آن‌ها کاهش یافته و خطر انتشار آن‌ها کاهش می‌یابد. ضدعفونی کردن به معنی استفاده از مواد شیمیایی خاص برای کشتن میکروب‌ها است. ضدعفونی کردن سطوح بعد از پاک کردن آن‌ها خطر انتشار عفونت را بسیار کاهش خواهد داد.

یکی از محصولات بهداشتی مرتبط با کووید محصولات ضدعفونی کننده سطوح می باشد. سطوح مختلفی که فرد مبتلا به کووید 19 از آنها عبور کرده یا زمان کوتاهی در آنها بوده است (مانند راهروها) اما به طور واضح با سیالات بدن (مانند ترشحات و ادرار و سایر موارد مشابه) آلوده نشده اند را می توان به طور کامل و طبق روش عادی تمیز کرد. اما سطوحی که به وسیله بدن فرد بیمار آلوده می شوند و سطوحی که به علت تماس مکرر، پتانسیل آلوده شدن بالایی دارند مانند حمام و دستشویی، دستگیره های در، تلفن و نرده ها باید ضدعفونی شوند.

استفاده از دستکش یکبار مصرف و ماسک مناسب هنگام تمیزکاری و ضد عفونی کردن سطوح ضروری است. (لیست محصولات دستکش و ماسک موجود در سایت داروخانه دکتر دانیالی)

برای ضدعفونی کردن سطوح و محل نگهداری بیمار می توان از محلول های سفید کننده، محلول های حاوی الکل 70 درصد و محصولات شوینده تأییدشده استفاده نمود. وسایل تمیز کردن و ضدعفونی لازم است جداگانه بوده و در انتها دور انداخته شوند. الکل 70 درصد و فرآورده‌هایی نظیر ژل‌ها و محلول‌های ضدعفونی که حاوی این مقدار اتانول باشند، برای ضدعفونی کردن دست‌ها و سطوح مختلف، اثربخشی لازم را دارند. در دمای 30 درجه، اتانول 70 درصد قادر است در مدت زمان 2 دقيقه کلیه باکتری ها را از بین ببرد.

الکل های طبی و صنعتی

در مقایسه با الکل طبی، الکل صنعتی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است، اما از آنجا که ترکیبات الکل صنعتی مشخص نبوده و ممکن است دارای مقداری متانول باشد، بنابراین استفاده از آن برای ضدعفونی سطوح و دست ها با خطرات زیادی همراه است؛ برای مثال این ترکیبات مضر ممکن است جذب پوست شوند و اختلال در بینایی ایجاد کنند و یا تحریکات پوستی شدیدی را به دنبال داشته باشند و به علاوه الکل های صنعتی، اثر ضدعفونی چندانی نیز ندارند.

بر اساس شواهد علمی موجود توصیه می‌شود که جهت ضدعفونی کردن هم دست ها و هم سطوح، به هیچ عنوان از الکل صنعتی، مواد ضدعفونی کننده بدون مجوز ساخت و بدون امکان پیگیری، استفاده نکنید. چنانچه به الکل 70 درصد و فرآورده‌هایی نظیر ژل‌ها و محلول‌های ضدعفونی استاندارد، دسترسی ندارید از محلول های سفید کننده خانگی مثل وایتکس که کارایی خوبی برای حذف ویروس‌ها از خود نشان داده است، استفاده کنید. البته دقت کنید که غلظت محلول وایتکس (هیپوکلریت سدیم) مورد استفاده بایستی در محدوده یک درصد باشد.

خرید محصولات ضدعفونی سطوح

خرید اینترنتی انواع محصولات ضدعفونی کننده سطوح با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت از برندهای معتبر در داروخانه آنلاین دکتر دانیالی امکان پذیر است. شما می توانید تنها با یک کلیک خرید خود را ثبت و در اسرع وقت درب منزل تحویل بگیرید. قبل از خرید نیز می‌توانید در خصوص خرید محصولات از مشاوران سایت راهنمایی بگیرید.