مقالات, زیبایی و آرایشی

هر آنچه که باید در مورد لایه برداری درست پوست خود بدانید؟

لایه برداری درست پوست

هر آنچه که باید در مورد لایه برداری درست پوست خود بدانید؟

در این مقاله از سری مقالات آموزشی سلامتی سایت داروخانه آنلاین دکتر دانیالی می پردازیم به :

لایه برداری (Exfoliation  ) فرایندی است که سلول های مرده پوست را از لایه های بیرونی پوست حذف می کند. این فرایند می تواند برای از بین بردن پوست های خشک یا کدر شده، افزایش گردش خون و روشن کردن و بهبود ظاهر پوست شما مفید باشد.

روش های مختلفی برای لایه برداری درست پوست وجود دارد. نوع پوست شما تعیین میکند که از کدام روش استفاده می کنید و همچنین چند بار لایه برداری را انجام دهید.

به یاد داشته باشید که اگر دچار  برخی بیماری‌های پوستی، از جمله روزاسه، هستید ، معمولاً لایه‌برداری پوستی توصیه نمی‌شود.

برای لایه برداری درست پوست از چه چیزی استفاده کنیم؟

روش ها و ابزارهای مختلفی برای لایه برداری پوست وجود دارد. اسکراب ها و برس های صورت ، اشکالی از لایه برداری مکانیکی یا فیزیکی هستند. اسیدها و لایه بردارهای پوستی،  اشکالی از لایه برداری شیمیایی هستند.

روش های مکانیکی :

برس لایه برداری

در این روش،  از یک برس استفاده میشود که روی صورت یا بدن برای حذف لایه‌های سلول‌های مرده پوست کشیده می‌شود. برخی از این برس ها  رو باید باید با شست و شو دهنده ها استفاده کرد و برخی نیاز به مایع اضافی ندارند

اسفنج لایه برداری

 اسفنج ها راههای ملایم تری برای لایه برداری پوست هستند. می توانید یک اسفنج لایه بردار را با آب گرم، صابون یا مایع شستشوی بدن استفاده کنید.

دستکش لایه بردار

 اگر در دست گرفتن برس یا اسفنج برایتان سخت است، می توانید از دستکش های لایه بردار نیز طراحی شده اند .

اسکراب لایه بردار

 اسکراب ها را می توان مستقیماً با یک حرکت دایره ای ملایم، روی پوست استفاده کرد. بعد از استفاده از اسکراب بهتر است که پوست خود را با آب گرم بشویید.

لایه برداری درست پوست
لایه برداری درست پوست

روش های شیمیایی لایه برداری درست پوست :

آلفا هیدروکسی اسیدها(AHAs)

 نمونه هایی از AHA ها عبارتند از اسیدهای گلیکولیک، لاکتیک، تارتاریک و سیتریک.

این اسید ها با شکستن پیوندهایی که سلول های کدر و مرده پوست را روی سطح پوست شما نگه می دارند، عمل لایه برداری خود را اعمال می کنند. این فرایند باعث می شود که پوست شما به طور طبیعی، ذرات مرده ی پپوست را از بین ببرد.

بتا هیدروکسی اسید ها (BHAs)

 نمونه هایی از BHA ها شامل بتا هیدروکسیل و اسید سالیسیلیک است. این اسید ها ممکن است برای پوست مستعد آکنه انتخاب بهتری باشند.

چگونه لایه برداری درست پوست انجام دهیم؟

  • هنگام لایه برداری مکانیکی، مهم است که با پوست خود ملایم باشید. می‌توانید با استفاده از انگشت خود حرکات دایره‌ای کوچک انجام دهید تا اسکراب بزنید یا از ابزار لایه‌برداری فیزیکی انتخابی خود استفاده کنید.
  • اگر از برس استفاده می کنید، ضربات کوتاه و آرامی به پوست خود بزنید. حدود 30 ثانیه لایه برداری کنید و سپس با آب ولرم – نه داغ – پوست خود را بشویید. اگر پوست شما بریدگی، زخم باز و یا آفتاب سوختگی دارد، از لایه برداری خودداری کنید.
  • بعد از لایه برداری از کرم مرطوب کننده با SPF استفاده کنید.

پوست خشک

لایه برداری برای پوست های خشک یا پوسته پوسته بسیار مهم است. از لایه برداری مکانیکی روی پوست خشک خودداری کنید، زیرا این فرآیند باعث خشکی بیشتر پوست می شود. AHA ها برای پوست های خشک موثر هستند.

اسید گلیکولیک به از بین بردن سلول های مرده روی سطح پوست و به ساخت و ساز طبیعی و سالم پوست کمک می کند. پس از استفاده از اسید گلیکولیک، از ضد آفتاب با SPF مناسب و  مرطوب کننده استفاده کنید.لایه برداری می تواند پوست را مستعد آسیب های ناشی از نور خورشید کند.

پوست حساس

از اسکراب یا سایر روش های مکانیکی لایه برداری خودداری کنید. این روش ها پوست شما را بیشتر تحریک می کنند و می توانند منجر به قرمزی و التهاب  شوند.

از یک لایه بردار شیمیایی ملایم استفاده کنید. در صورت وجود آکنه، می توانید لایه برداری به وسیله ی اسید سالیسیلیک را در مطب متخصص پوست خود امتحان کنید.

لایه برداری درست پوست
لایه برداری درست پوست

پوست چرب

پوست های چرب ( که ضخیم تر هستند) می توانند از لایه برداری فیزیکی سود بیشتری ببرند. پوست چرب ممکن است یک لایه اضافی سبوم روی سطح خود داشته باشد که لایه برداری فیزیکی می تواند آن را از بین ببرد. برای بهترین نتیجه به آرامی از لایه بردار یا اسکراب در حرکات دایره ای استفاده کنید.

پوست معمولی

اگر پوست شما هیچ عارضه ی خاصی ندارد، می توانید هر روشی را برای لایه برداری پوست انتخاب کنید. لایه برداری فیزیکی و شیمیایی هر دو، برای این نوع پوست بی خطر هستند. ممکن است نیاز به آزمایش و تکرار داشته باشید تا بفهمید کدام روش برای پوست شما بهتر است.

پوست مختلط

پوست مختلط ممکن است به ترکیبی از لایه برداری مکانیکی و شیمیایی نیاز داشته باشد. هرگز هر دو روش را در یک روز استفاده نکنید زیرا باعث تحریکات پوستی می شود. اگر بعد از لایه برداری ، احساس خشکی پوست کردید ، بلافاصله بعد از آن از مرطوب کننده استفاده کنید.

لایه برداری درست پوست از هر قسمت بدن چگونه انجام شود؟

هنگام لایه برداری از نواحی حساس بدن، از جمله صورت، مراقب باشید. لایه برداری بیش از حد این نواحی می تواند منجر به خشکی، قرمزی و خارش شود.

صورت

همانگونه که قبلا اشاره کردیم نوع لایه بردار مورد استفاده برای صورت،  بستگی به نوع پوست شما دارد.
 برای لایه برداری مکانیکی صورت خود با یک اسکراب، با انگشت به آرامی و به صورت دایره ای روی پوست خود اسکراب را بمالید و سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید.

برای استفاده از یک لایه بردار شیمیایی که مایع است، از یک پد پنبه ای یا پارچه شستشو استفاده کنید.

  • برای تعیین اینکه کدام نوع لایه برداری برای پوست شما بی خطر است، با یک متخصص پوست یا داروساز مشورت کنید.

بازوها و پاها

ساده ترین راه برای لایه برداری بازوها و پاها، استفاده از برس، اسفنج یا دستکش لایه برداری است. این روش ها می تواند به خلاص شدن از شر سلول های مرده پوست و تحریک گردش خون کمک کند.

پا و دست

اسکراب و لایه بردارهای مخصوص برای لایه برداری پا و دست وجود دارد که میتوانید از داروخانه های معتبر آن را تهیه کنید. همچنین می توانید از سنگ پا به عنوان روشی فیزیکی و سنتی، برای لایه برداری پا استفاده کنید.

لایه برداری درست پوست
لایه برداری درست پوست

هر چند وقت یکبار باید لایه برداری پوست را انجام داد ؟

اینکه چند وقت یکبار لایه برداری پوست را انجام بدهید، به نوع پوست شما و نوع لایه برداری که استفاده می کنید بستگی دارد. به طور کلی ، یک تا دو بار در هفته لایه برداری پوست کافی است .

پوست های چرب ممکن است نیاز به لایه برداری بیشتری داشته باشند. اما در این پوست ها نیز از لایه برداری بیش از حد خودداری کنید زیرا می تواند منجر به قرمزی و تحریک شود. در این زمینه با متخصص پوست خود مشورت کنید.

فواید لایه برداری درست پوست

مزایای لایه برداری عبارتند از:

  • از بین بردن سلول های مرده پوست
  • بهبود گردش خون
  • پوستی روشن تر در نتیجه ی جوان سازی و ترمیم بافت پوست
  • جذب بهتر مرطوب کننده ها و سرم ها و سایر فرمولاسیون های دارویی و درمانی

چه زمانی لایه برداری انجام ندهیم؟

اگر متوجه شدید پوستتان قرمز، ملتهب، پوسته پوسته شده یا تحریک شده است، لایه برداری انجام ندهید.

 اگر از برخی داروها یا محصولات مخصوص آکنه از جمله رتینول و بنزوئیل پراکسید نیز استفاده می کنید، از لایه برداری خودداری کنید زیرا لایه برداری ممکن است وضعیت پوست شما را بدتر کند یا حتی منجر به جوش شود.

منبع: www.healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *