مکمل های افزاینده شیر مادر

همان طور که می دانید شیر مادر بهترین تغذیه برای نوزاد متولد شده است. درواقع، تغذیه نوزاد در سه ماهه اول زندگی، کاملا وابسته به شیر مادر می باشد. در طول دوران شیردهی، نیازهای غذایی مادر شیرده افزایش یافته و رابطه تغذیه‌ای برای مادر و طفل شیرخوار برای مدتی بعد از تولد ادامه می‌یابد. اما در دوران شیردهی، عوامل بسیاری از جمله شروع سیکل قاعدگی، داروهای ضد بارداری و استرس روزانه وجود دارند که می توانند باعث کاهش شیر مادر شوند. اگر به هر دلیل بدن مادر قادر به تولید شیر مورد نیاز نوزاد خود نباشد، و یا شیر مادر به رشد و وزن گرفتن نوزاد کمک نکند، در ابتدا سعی می‌شود با رژیم غذایی مناسب میزان تولید شیر مادر را افزایش داد، چنانچه با رژیم غذایی مشکل رفع نگردد، با تجویز پزشک متخصص اطفال می‌توان از قرص‌ها و مکمل‌های شیر افزا استفاده نمود.

ترکیبات مکمل های شیر افزا

بیشتر مکمل های شیر افزا ترکیبات مشترکی دارند که این ترکیبات به صورت سینرژیستیک ترشح شیر را تحریک می کنند. برخی از مهمترین ترکیبات گیاهی شیر افزاها عبارتند از:

رازیانه

آنتول موجود در این گیاه در نقش استروژن محرک ترشح شیر است و خروج شیر را تسهیل می کند. همچنین به دلیل شباهت ساختاری آنتول با کاتکولامین، به عنوان آنتاگونیست رقابتی دوپامین (که یک کاتکولامین است) عمل کرده (دوپامین موجب توقف ترشح پرولاکتین در هیپوفیز می گردد) و موجب افزایش ترشح شیر می گردد.

گزنه

یک گیاه برگ سبز تیره است که آهن بالایی دارد و سرشار از انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی است. در کنار افزایش شیر، گزنه می‌تواند در کاهش خستگی‌های مادر در دوران شیردهی که معمولا به دلیل کم‌خوابی است و رفع کم‌خونی هم کمک کند.

شوید

حاوی آهن است. بعد از زایمان ذخیره آهن بدن مادر پایین می‌آید و میتواند در شیردهی نیز تاثیر منفی بگذارد، به همین دلیل مصرف قرص و مکمل‌های گیاهی حاوی شوید می‌تواند در تامین آهن بدن مادران مفید واقع شود.

گالگا

علف شیر یا گالگا هم خانواده شنبلیله است که ماده موثره اصلی اکثر شیرافزا ها است. مالت برای تقویت شیر و فسفات کلسیم هم برای جبران کمبود کلسیم در کنار گالگا، مکمل مفیدی برای زنان شیرده می باشند. گالگا برای کاهش قند خون نیز مفید است.

شنبلیله

مواد مؤثره گیاه شنبلیله مانند فلاونوئیدها (فیتواستروژن ها) که اثرشان در تنظیم تولید هورمون ها است دارای خاصیت محرک ترشح شیر بوده و این اثر به علت ترشح پرولاکتین می باشد. همچنین شنبلیله محرک اشتها بوده و اشتهای مادر را برای دریافت نیازهای تغذیه ای کافی، افزایش می دهد.

خارمریم

حضور خار مریم در کنار شنبلیله در ترکیبات شیر افزا باعث افزایش شیر مادر می شود. خارمریم ممکن است باعث بروز اسهال شود که در این صورت بهتر است سبوس جو را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

ترکیبات گیاهی موجود در شیر افزاها علاوه بر افزایش شیر ممکن است عوارضی داشته باشند که قبل از مصرف بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید. داروهای گیاهی و سایر ترکیبات شیرافزا معمولا به خودی خود کار نمی‌کنند. بنابراین شما برای افزایش شیرتان باید همزمان با مصرف داروهای گیاهی تولید شیر را نیز در سینه‌هایتان تحریک کنید. برای انجام این کار لازم است تعداد دفعات شیر دادن را افزایش دهید، زمان شیر دادن را طولانی کنید تا نوزاد بیشتر به سینه‌هایتان مک بزند یا بعد از هر بار شیردهی سینه‌هایتان را بدوشید.

از کجا مکمل غذایی بخریم ؟

مکمل های غذایی مکمن است در فروشگاه های نامعتبر و عموما غیر قانونی نیز عرضه شود اما به یاد داشته باشید تنها مکان مناسب جهت خرید مکمل غذایی داروخانه و زیر نظر دکتر داروساز می باشد. اکثر مکمل های غذایی موجود در بازار به صورت OTC در داروخانه ها عرضه می شود. یعنی بدون نیاز به نسخه پزشک می توانید آن را تهیه نمایید. البته داروخانه و مسئول فنی بر روش مصرف و هشدارهای لازم در حین مصرف تاکید خواهند کرد.

خرید مکمل شیر افزا

خرید اینترنتی انواع مکمل‌های شیر افزا از برندهای معتبر ایرانی و خارجی در داروخانه آنلاین دکتر دانیالی قابل انجام است. تمامی این محصولات اورجینال بوده و دارای تاييديه سازمان غذا و دارو و کد اصالت دارو است. شما می‌توانید به سهولت یک کلیک محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نموده و درب منزل تحویل بگیرید.