نقش ویتامین B12 در بدن

ویتامین B۱۲ یا کوبالامین یکی از ویتامین های گروه ب محلول در آب است که در بسیاری از عملکردهای مهم بدن نقش حیاتی دارد. این ویتامین نقش مهمی در تشکیل گلبول‌های قرمز خون و همچنین DNA سلولی دارد و در عملکرد صحیح سیستم عصبی بدن ضروری به شمار می آید.

کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12

همانطور که اشاره شد ویتامین ب 12 جهت تولید گلبول‌های قرمز خون ضروری محسوب می‌شود تا بتواند اکسیژن را به خوبی به کلیه اندام‌ها و بافت‌های بدن برساند. کم‌خونی ناشی از کمبود ویتامین ب ۱۲ نوعی از کم‌خونی است که در آن، بدن انسان به حد کافی گلبول قرمز خون ندارد. در این حالت معمولا پزشکان مصرف قرص ویتامین B۱۲ را تجویز می کنند.

قرص ویتامین ب 12 برای چه افرادی تجویز می شود ؟

به طور کلی، افرادی باید از قرص ویتامین ب ۱۲ استفاده کنند که در خطر کمبود این ویتامین قرار دارند یا اینکه با کمبود آن مواجه هستند. این افراد شامل موارد زیر می شوند:

  • افراد مسن
  • افرادی که تحت عمل جراحی بخشی از روده خود را که ویتامین ب ۱۲ را جذب می‌کند، برداشته‌اند
  • افرادی که برای دیابت از داروی متفورمین استفاده می‌کنند
  • افرادی که رژیم غذایی وگان دارند و فراورده‌های حیوانی مصرف نمی‌کنند
  • افرادی که برای سوزش معده داروهای ضد اسید می‌خورند

همچنین اگر پوستتان رنگ‌پریده یا زرد است، احساس ضعف و خستگی می کنید، احساس سوزن سوزن شدن در دست و پای خود دارید، دچار زخم‌های دهانی هستید و احساس گیجی می‌کنید با علائم کمبود ویتامین ب ۱۲ مواجه بوده و لازم است مکمل ویتامین B۱۲ مصرف کنید.

منابع تغذیه ای ویتامین B12

ویتامین B۱۲ به طور طبیعی در فرآورده‌های حیوانی از قبیل گوشت قرمز، مرغ، ماهی، تخم مرغ و لبنیات یافت می‌شود. این ویتامین را در محصولات غنی شده با ویتامین ب ۱۲ مثل نان و شیر گیاهی نیز می‌توان یافت. اگر به هر دلیل نیاز بدن به این ویتامین از طریق مصرف مواد غذایی تامین نشود، بایستی از مکمل‌های حاوی این ویتامین مثل قرص ویتامین B۱۲ کمک گرفت.

خرید قرص ویتامین B12

خرید اینترنتی مکمل‌ ویتامین B12 با بالاترین کیفیت و کمترین قیمت از برندهای معتبر هم اکنون در داروخانه آنلاین دکتر دانیالی امکان پذیر است. تمامی مکمل‌های موجود در این داروخانه دارای برچسب اصالت کالا بوده و شما می توانید با اطمینان آنها را خریداری نمایید. همچنین قبل از خرید می‌توانید از مشاوران سایت در خصوص خرید محصولات مشاوره بگیرید.

نمایش 1–12 از 39 نتیجه