ید ماده ای معدنی و ضروری برای سلامت بدن انسان به شمار می آید. این ماده درون روده جذب شده و سپس به جریان خون وارد می شود و تا غده تیروئید پیش می رود. ید برای ساختن هورمون های تیروئیدی لازم است. بدن به هورمون های تیروئیدی جهت رشد و تکامل مغز و استخوان ها در طول دوران جنینی و نوزادی نیاز دارد. دریافت مقدار کافی این ماده معدنی برای همه و مخصوصاً نوزادان و زنان باردار بسیار مهم است.

دریافت مقدار کافی از ماده ید موجب چربی‌سوزی و پیشگیری از ایجاد مشکلات تیروئیدی مثل گواتر می شود. از دیگر بیماری هایی که در اثر کمبود این ماده در بدن اتفاق می افتد، اختلال در سیستم تنفسی و فشار خون است.

کمبود ید در بدن و بروز بیماری گواتر

اگر در طول زمانی طولانی دریافت ید کم باشد، غده تیروئید مجبور می شود سختتر کار کند تا بتواند این کمبود را جبران نمیوده و مقدار کافی هورمون های تیروئیدی بسازد. و از آنجا که این غده برای دریافت مقادیر کم ید در بدن بسیار تلاش می کند اندازه آن به مرور بزرگ و بزرگ تر شده و ورم می کند که به آن گواتر می گویند. این بیماری در ناحیه گردن قابل مشاهده است. این بیماری شیوع کمی دارد، اما احتمال کاهش هورمون های تیروئیدی در اثر کم بودن ید در رژیم غذایی بیشتر است. دریافت کم ید در افراد بالغ همچنین می تواند موجب کاهش توانایی انجام کار و فکر کردن در آنها گردد.

کمبود ید در بارداری

کمبود شدید ید در دوران بارداری باعث رشد کم و کوتاهی قد، عقب ماندگی ذهنی و تأخیر رشد و تکامل جنسی نوزاد خواهد شد. در کمبود خفیف تر ممکن است کودکی که به دنیا می آید IQ پایین تری داشته یا توانایی مناسبی در خواندن نداشته باشد. از این رو، دریافت میزان کافی ید چه در سال های قبل از بارداری جهت ذخیره مقدار مناسب ید در بدن در دوران بارداری و چه در هنگام بارداری و شیردهی بسیار حائز اهمیت می باشد.

بیماری کرتینیسم

کمبود ید باعث آسیب‌های مغزی به خصوص در جنین زنان باردار می‌شود. اگر زنان در دوران بارداری به حد کافی ید دریافت نکنند بچه‌های آن‌ها با اختلال یادگیری یا تیروئید مادرزادی به دنیا می‌آیند. این اختلال با نام کرتینیسم شناخته می‌شود. کمبود ید یکی از اصلی‌ترین عوامل مؤثر بر ضریب هوشی کودکان و ناتوانی‌های یادگیری و خواندن در جهان است.

منابع غذایی ید

بهترین منابع غذایی برای دریافت ید، ماهی سفید و سپس تخم‌مرغ و پس از آن شیر و فراورده لبنی هستند. گیاه‌خواران و بخصوص گیاهخواران مطلق (وگان‌ها) که از خوردن مواد غذایی حیوانی خودداری می‌کنند یکی از بالاترین احتمالات ابتلا به بیماری‌های کمبود ید را دارند. زندگی در مناطق در معرض سیل نیز مناسب نیست. زیرا سیل ید موجود در خاک را با خود می‌برد.

خرید مکمل ید

خرید اینترنتی با کیفیت‌ترین مکمل‌های حاوی ید همراه با مشاوره تخصصی با کمترین قیمت از داروخانه آنلاین دکتر دانیالی برای شما فراهم شده است. شما می‌توانید به سهولت یک کلیک محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نموده و درب منزل تحویل بگیرید.

در حال نمایش یک نتیجه