ضرورت استفاده از غذای کمکی از 6 ماهگی

کودکان برای رشد کافی و مطلوب خود نیاز به مصرف روزانه مواد مغذی دارند که انرژی و قدرت لازم برای رشد و تکامل فکری و بدنی آنها را فراهم می سازد. کودک اغلب در سن 6 ماهگی، رشد سریع تری پیدا کرده و نیاز به انرژی بیشتری دارد و نیاز او به مواد مغذی بیشتر از ماه های دیگر می شود. شیر مادر در سن 6 ماهگی از بهترین منابع غذایی است ولی برای کودک کافی نیست، بنابراین لازم است به تدریج مصرف غذای جامد برای کودک را شروع کنید و آن را به همراه شیر به او بدهید و همچنین مراقب باشید که غذا را بعد از شیر دادن به او بدهید تا او به اندازه کافی شیر بخورد. غذای کمکی نوزاد برای 6-24 ماهگی او در نظر گرفته شده است زیرا این دوره حساس از رشد است که در طی آن کمبود مواد مغذی باعث شیوع سوء تغذیه در کودکان می‌شود.

ویژگی‌های غذای کمکی کودک

در حقیقت اولین طعمی که کودک شما قرار است با آن آشنا شود، غذای کمکی کودک است. شروع غذای کمکی باید با ساده‌ترین مواد غذایی باشد. در عین حال که انرژی لازم را دارد کمترین اثر آلرژنی را داشته باشد و همان طور که گفته شد بهتر است شروع مصرف این غذاها از پایان ۶ ماهگی کودک باشد.

غذاهای كمكی كه به شیرخوار می‌دهید، باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

  • تمیز و سالم باشد.
  • كم حجم، پرانرژی و مغذی باشد.
  • به آسانی تهیه شود.
  • حتی‌الامكان تازه به تازه استفاده شود.
  • نرم و قابل هضم باشد.

ضرورت تغذیه با شیر مادر در شش ماهه اول

شیر مادر غذای طبیعی برای شیرخواران است و آنها باید در 6 ماه اول فقط از شیر مادر تغذیه شوند. شیر مادر حاوی مواد مغذی و انرژی مورد نیاز جهت رشد مطلوب و همچنین دارای عوامل ضدعفونتی است كه از شیرخوار در برابر اسهال و سایر عفونت‌ها محافظت می‌كند. به تغذیه با شیر مادر برای دو سال و یا بیشتر ادامه دهید.

شیر مادر در سراسر سال اول زندگی، غذای اصلی شیرخوار است و در طول سال دوم نیز غذای مهم و با ارزشی محسوب می‌گردد و همچنان عوامل ضد عفونت را كه سایر غذاها فاقد آن هستند برای شیرخوار فراهم می‌كند. وقتی غذای كمكی را شروع می‌كنید، به تغذیه کودک با شیر مادر بیشتر از پیش ادامه دهید و هر زمان كه شیرخوار مایل بود، به او شیر بدهید. مدت هر وعده تغذیه با شیر مادر نیز باید مشابه قبل باشد.

فاصله بین شیر و غذای کمکی کودک ؟

در سنین ۶ تا ۱۲ ماهگی، هنوز هم غذای اصلی کودک شیر مادر است و غذای کمکی کودک بهتر است بعد از تغذیه با شیر مادر و نه با فاصله زیاد، داده شود. شیر دادن به نوزاد بعد از غذا در صورتی که شیرخوار تمایل داشته باشد شیر مادر بخورد مشکلی وجود ندارد. اگر غذا در فواصل تغذیه با شیر مادر داده شود، می تواند دلیل کم و یا بی کیفیت بودن شیر مادر شود. چون باعث می شود ترشح شیر مادر کم شده و یا حتی جایگزین شیر مادر گردد. شروع غذای کمکی از پایان ۶ ماهگی همراه با ادامه شیر مادر موجب رشد مطلوب کودکان می‌شود. با شروع غذای کمکی، به همراه افزایش دفعات شیردهی، به شیرخوار آب جوشیده خنک شده نیز بدهید تا ادرار کودک پر رنگ و مدفوع او سفت و سخت نشود.

غذا دادن به کودک بعد از از شیر گرفتن

  •  اگر کودک را از شیر گرفته اید، لازم است تعداد دفعات غذا دادن به او را افزایش دهید.
  •  غذا دادن را 3 تا 6 قاشق در روز آغاز کنید و به تدریج بسته به نیاز کودک آن را افزایش دهید.
  •  از مواد مغذی استفاده کنید تا نخوردن شیر جبران گردد.
  •  کودکان شیرخوار در سنین 9 تا 11 ماه می توانند تا پنج وعده در روز به غیر از شیر از غذا استفاده کنند.

خرید غذای کمکی کودک از سایت داروخانه دکتر دانیالی

خرید اینترنتی انواع غذای کمکی کودک با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمتها از برندهای معتبر خارجی و ایرانی در داروخانه آنلاین دکتر دانیالی امکان پذیر است. شما می توانید تنها با یک کلیک خرید خود را ثبت و در اسرع وقت درب منزل تحویل بگیرید. تمامی این محصولات اورجینال بوده و دارای تاييديه وزارت بهداشت هستند و شما می توانید با اطمینان آنها را خریداری نمایید. همچنین قبل از خرید می‌توانید از مشاوران سایت در خصوص خرید محصولات مشاوره بگیرید.

نمایش 1–12 از 18 نتیجه