دستگاه اکسیژن ساز یا همان تغلیظ کننده اکسیژن یکی از مهمترین و ضروری ترین وسایل پزشکی خانگی است که اکسیژن مورد نیاز بیماران را با غلیظ سازی کردن هوای محیط به اکسیژن خالص به طور مستمر تامین می شود. می توان گفت که استفاده از دستگاه اکسیژن ساز بسیار ساده می باشد و نیاز به تخصص ویژه ندارد.

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری، تکنولوژی های جدیدی روانه بازار شده است، که دارای ویژگی‌های خاصی مثل نداشتن اثرات تخریبی زیست محیطی و انواع آلودگی ها باشند همچنین از نظر اقتصادی دارای ارزش افزوده بالاتر نیز می باشند. یکی از فن‌آوری های جدید در سیستم اکسیژن‌سازی روش (PSA)  می باشد نقش اصلی را در این سیستم ، ترکیبی به نام زئولیت است که دارای هزاران ویژگی منحصر به فرد نیز است.

دستگاه اکسیژن ساز با کمپرس کردن هوای داخل اتاق به مخازن زﺋولیت، نیتروژن موجود در آن را تحت شرایطی خاص جدا می کند و اکسیژن خالص پزشکی بالای 95% را در اختیار بیمار قرار می دهد.

معمولا پزشکان مقدار اکسیژن مورد نیاز بیماران را با واحد لیتر در دقیقه در نسخه بیماران تجویز می کنند.

دستگاه اکسیژن ساز چه زمانی مورد استفاده است؟

امروزه بسیاری از مردم درگیر بسیاری از بیماری های قلبی، ریوی و یا دیگر بیماری های تنفسی هستند. تعداد قابل توجهی از این بیماران می توانند از درمان به کمک اکسیژن مکمل برای مراقبت های تنفسی در خانه، بیمارستان و یا در یکی از مراکز پزشکی بهره بگیرند.

به طور کلی اکسیژن گازی است که 21% هوای محیط پیرامون ما را فرا گرفته است. عملکرد درست بدن ما به این منبع ثابت هوا وابسته می باشد. پزشک معالج شما، به دلیل آنکه بدن، خود قادر به دریافت اکسیژن کافی از محیط نیست، درمان با اکسیژن مکمل را تجویز می کند.