واکر و عصا برای یک فرد نیازمند میتواند بهترین گزینه برای راه رفتن باشد. مهمترین علت نیاز افراد به استفاده از عصا و واکر به شرح زیر است :

كم كردن درد ناشی از راه رفتن

درد اندام تحتانی ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. بیماری های زیادی هستند كه میتوانند در این قسمت از بدن باعث درد شوند. درد در قسمت هایی از لگن، مفصل ران، استخوان ران، زانو، ساق، مچ پا و یا كف پا می تواند در هنگام راه رفتن بیشتر شود و به همین خاطر راه رفتن نیز دچار اشكال می شود.

بنابراین استفاده از واكر یا عصا میتواند باعث شود تا در هنگام راه رفتن فشار كمتری به اندام دردناك وارد شود و درد نیز كمتر شود.

كمك به بهتر راه رفتن

بیماری های مختلفی میتوانند باعث شود که بیمار هنگام راه رفتن دچار مشکل شود. در صورتیكه علت لنگ زدن درد در قسمتی از اندام تحتانی باشد استفاده از واكر یا عصا میتواند درد را كمتر كند و راه رفتن را نیز بهتر كند.

آسیب های لگن و اندام تحتانی

در مواردی مثل ضربات، دررفتگی ها و شكستگی ها در هر قسمت از لگن و اندام های تحتانی قبل و بعد از درمان باید تا مدتی فشار وزن بر اندام صدمه دیده وارد نشود.

این اقدام لازم است تا آسیب وارد شده زمان و شرایط كافی برای بهبود فرد را داشته باشد.

اعمال جراحی در ناحیه لگن و اندام تحتانی

در بسیاری از جراحی ها مثل تعویض مفصل ران و تعویض مفصل زانو یا جراحی هایی كه بر روی استخوان های این نواحی انجام می‌شوند فرد باید تا مدتی از واكر یا عصا هنگام راه رفتن کمک بگیرد.

عصا بهتر است یا واکر

اینکه عصا بهتر است یا واکر و تشخیص  اینکه کدام یک از وسایل کمک حرکتی برای هر فرد بهتر است، به قدرت بدنی، آمادگی جسمانی و تعادل بستگی دارد اما در یک قاعده کلی اگر در یک طرف بدن خود احساس درد یا ضعف کردید، طوری که باعث اشکال در راه رفتن یا تعادل تان شود، استفاده از عصا می تواند به شما کمک کننده باشد.

واکر به دلیل اینکه نسبت به عصا دارای پایه های است، برای فردی که توانایی حرکتی کمتری دارد، می تواند ابزار بسیار مناسبی باشد. می توان گفت فردی که دچار سانحه در اندام های تحتانی شده است باید هرچه سریعتر راه برود تا روند بهبود او سریعتر شود.

برای این افراد واکر ابزار بسیار مناسبی است، چرا که می توانند با استفاده از واکر بدون آنکه به اندام های تحتانی فشار وارد شود، راه بروند. البته بهتر است بعد از مدتی که فرد بهبود یافت از عصا استفاده کند تا اینگونه اندام های حرکتی خود را بیشتر در حرکت و راه رفتن درگیر کند.