در آناتومی بدن انسان آرنج یکی از مفصل‌های بالا تنه می باشد که احتمال خشک و سفت شدن آن پس از آسیب‌دیدگی زیاد است. برای جلوگیری از بروز چنین عوارضی ، بریس و آرنج‌بند طبی مفصل‌دار در مرحله توانبخشی پس از آسیب‌دیدگی بسته خواهد شد.

یکی از مزیت های آرنج‌بند مفصل‌دار نسبت به آتل یا گچی که استفاده قرار می‌گرفت، این است که بیمار با وجود بستن آرنج‌بند می‌تواند مفصل را تا حدودی حرکت بدهد. ویژگی خاص آرنج‌بند طبی این است که توانایی کششی مفصل را حفظ کرده و همچنین در برابر فشارهای فیزیکی مختلف از آرنج محافظت خواهد کرد. آرنج‌بند طبی از طریق محدود کردن فعالیت‌های چرخشی، از خمش ـ کشش شدید مفصل که می‌تواند پس از آسیب‌دیدگی خطرناک باشد تا حد زیادی جلوگیری کند.

 آرنج‌بند طبی یا بریس  روند بهبود آسیب‌دیدگی را سرعت می بخشد و از وارد شدن آسیب‌های بیشتر به آرنج تا حد زیادی جلوگیری می‌کند. همچنین می توان گفت که بستن آرنج‌بند بهتر از تزریق داروهای حاوی استروئید و مسکن است.  این داروها التهاب، ورم و درد دور مفصل را مقداری برطرف می‌کنند، اما اثر آنها موقتی می باشد ، اما آرنج‌بند عضلات را شل مکرده و تسکین می‌دهد.

موارد استفاده آرنج بند چیست ؟

معمولا بستن آرنج‌بند در تروماتولوژی و برای درمان خشکی مفصل تجویز می‌شود. از آرنج‌بند طبی می‌توان هم به عنوان درمانی نگهدارنده و محافظه‌کارانه و هم در درمان توانبخشی پس از عمل افراد استفاده کنند.

استفاده زیاد از ابزار دستی یا حتی کار مداوم با کامپیوتر باعث ملتهب شدن تاندون سمت خارجی آرنج خواهد شد.

همچنین التهاب تاندون موجب می‌شود که عارضه تنیس آرنج‌بازان به تدریج شروع شود؛ درد آرنج در این مرحله جزئی می باشد .

آرنج‌بند طبی خطرات را کاهش می‌دهد و با کاهش دادن فشار روی تاندون از ساییدگی بیشتر جلوگیری خواهد کرد. همچنین آرنج‌بند طبی نیروهای انقباضی را در سراسر ساعد پخش کردهد تا آسیب‌دیدگی هر چه سریع‌تر بهبود پیدا کند.