درمان سرد و گرم

برای تسکین برخی از دردها پزشکان درمان سرد و گرم را تجویز می کنند. این درمان معمولا به وسیله کیسه آب گرم و کمپرس یخ انجام می گیرد.

کیسه اب گرم محفظه ای می باشد که با آب گرم پر می شود و به عنوان منبع گرما برای گرم کردن قسمت های مختلف بدن از آن استفاده می شود.
اسپاسم یا گرفتگی عضلانی عبارت است از انقباضات غیر ارادی ناگهانی و ممتد و معمولا دردناک که برای عضلات اتفاق می افتد .معمولا برای درمان این عارضه از سوی افراد متخصص و غیر متخصص کمپرس اب سرد یا گرم پیشنهاد می شود. و هر کدام از این موارد،مزایا و معایب خود را دارند.
عارضه گرفتن عضلات یا اسپاسم معمولا در افرادی دیده می شود که بیش از توان عضلات خود از آن ها کار می کشند. همچنین کسانی که سکته مغزی کرده اند و یا کسانی که دچار ضایعات نخاعی شده اند دچار اسپاسم می شوند . از دلایل دیگر گرفتگی عضلات می توان به کم آبی بدن، گرم نکردن بدن پیش از انجام کارهای سخت،به هم خوردن تعادل مایعات والکترولیت های بدن،مصرف برخی از داروها و الکل، حاملگی،اختلالات عصبی و نارسایی های کلیه اشاره کرد.
به این نکته توجه داشته باشید کیسه اب گرم،گرما را به صورت موضعی به پوست منتقل می کند و درد را به صورت سطحی و نه عمقی کاهش می دهد.

می توان گفت بهترین درمان فوری برای آسیب دیدگی های حاد، استفاده از سرما به وسیله کمپرس سرد یا یخ است. این کار تورم و درد را کاهش خواهد داد. سرما باعث انقباض عروق می شود و خونریزی داخل بافتی از محل آسیب دیدگی را کاهش خواهد داد.

برای اینکه سرد کردن محل آسیب دیده، از کیسه یخی که در حوله پیچیده شده استفاده کنید و آن را در محل آسیب دیدگی به مدت ۲۰ تا ۱۵ دقیقه قرار دهید. قبل از اینکه بخواهید برای دومین بار از کمپرس سرد استفاده کنید باید صبر کنید تا دمای پوست به حالت طبیعی باز گردد.

در حال نمایش 2 نتیجه