شاید شما هم دیده باشید که چسب های رنگی روی بدن ورزشکاران مختلف می باشد و از خود پرسیده باشید که این چسب ها برای چیست و چه فایده ای دارد. این چسب های عضله به اسم چسب کنزیوتیپ نیز شناخته شده می باشن، که معمولا برای گرفتگی عضلات از آن استفاده می شوند.

این نوار درمانی کشی که با عنوان نوار کینزیو تیپ نیز شناخته می‌شود، یک نوار پارچه‌ای همراه با چسب اکرلیک می باشد که غالبا به منظور درمان اختلالات فیزیکی گوناگون و آسیب‌های ورزشی در افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول در واقع یک نوار باریک می باشد و نواری است که ادعا م یشود قادر است بین ۱۲۰ تا۱۴۰% بیشتر از طول خودش کش بیاید. این نوار با این هدف که دقیقا بتواند خاصیت کشسانی پوست انسان را تقلید کند تولید شده است.

نوار کنزیوتیپ یا عضلانی روی پوست لایه های بالایی پوست را می کشد و فضای بیشتری بین درم و عضله در افراد ایجاد می کند. اعتقاد بر این است که فضای ایجاد شده فشار کانالهای لنفاوی موجود در ناحیه بین عضله و درم را کاهش داده و فضای بیشتری برای جریان لنفاوی ایجاد خواهد کرد و در نتیجه تخلیه بهتر لنفاوی از طریق یک ناحیه آسیب دیده ایجاد می شود. این فضا همچنین گیرنده های مختلف عصبی را در خود جای می دهد که اطلاعات خاصی را به مغز ارسال خواهد کرد. هنگامی که فضای بین اپیدرم و عضله فشرده می شود ، مانند زمان آسیب ، این گیرنده های عصبی فشرده خواهد شد و اطلاعات مربوط به لمس مداوم ، لمس سبک ، سرما ، درد ، فشار و گرما را نیز به مغز ارسال می کنند. این اطلاعات باعث خواهد شد که مغز سیگنال های خاصی را در مورد نحوه واکنش به محرک های خاص به بدن ارسال کند.

چسب عضله اطلاعاتی را که این گیرنده ها به مغز می فرستند تغییر داده و باعث واکنش واکنشی کمتر در بدن خواهد شد و به بدن اجازه می دهد تا به روال معمولی تری کار کند و برخی از سد راه ها را که به طور معمول روند بهبود را کند می کند ، از بین ببرد.