نیروی فشار وارد شده به دیواره سرخرگ ها در اثر پمپاژ قلب، فشارخون نامیده می‌شود. می توان گفت فشار خون به معنی فشاری که خون در هر انقباض عضله قلب به دیواره سرخرگها وارد می‌کند، می باشد.

فشار خون دارای یک میزان ماکزیموم  و یک میزان مینیموم است. در هنگام تعیین و اندازه گیری فشار خون هر دو میزان باید گفته شود. این اعداد بیشتر بر حسب میلیمتر جیوه گزارش خواهد شد. گزارش فشار خون بصورت عدد کسری می باشد که صورت آن فشار خون سیستولی یا ماکزیمم و مخرج آن فشار خون دیاستولی یا مینیمم است.

می توان گفت سنجش فشار خون در خانه، از مهم ترین کارهایی است که به کمک یک دستگاه سنجش فشار خون امکان پذیر خواهد بود.

سنجش فشار خون برای تشخیص های پزشکی، درمان و پیشگیری بیماری ها بسیار اهمیت دارد. لازم است نواسانات فشار خون و میزان خیلی پایین یا بالای آن در افراد دارای بیماری های مرتبط با فشار خون هر روز کنترل شود. برای این کار می توانید از انواع دستگاه فشار خون کمک بگیرید .

انواع دستگاه فشار خون 

اگرچه اساس کار تمامی مدل های دستگاه فشارسنج خون یکی است، با این حال انواع مختلفی از این ابزار کاربردی و مفید می باشد که در داروخانه ها و کالاهای پزشکی موجود است. برخی مدل های قشار سنج از قدیم مورد استفاده بسیاری از افراد بوده است. چند نمونه از مدل های رایج دستگاه فشارخون را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

دستگاه فشار خون جیوه ای

دستگاه فشار خون جیوه ای پر مصرف ترین و متداول ترین دستگاه سنجش فشار خون است که از دیرباز از آن استفاده می کردند. فشارسنج عقربه ای یا جیوه ای دارای یک کیسه باد است که توسط یک تلمبه پر می شود تا جایی که با وارد آوردن فشار بر روی شریان ها آن ها را مسدود می کند. در این دستگاه ، فشار هوا باعث حرکت عقربه روی صفحه خواهد شد و به این صورت فشار خون را نشان خواهد داد.

فشار سنج دیجیتالی

یکی از جدیدترین انواع فشارسنج فشار سنج دیجیتالی است که به دلیل کاربری آسانی که نسبت به سایر انواع دارد با استقبال زیاد از سوی خانواده ها مواجه شده است. فشارسنج دیجیتالی دارای یک مانیتور و یک کیسه باد است و فشار خون را به شکل دیجیتالی در زمان کوتاه و دقت بالا برای شما محاسبه می کند.