سوزن تست قند خون یا لنست یکی از تجهیزات بسیار مهم و مورد نیاز افراد مبتلا به دیابت می باشد. افراد مبتلا به بیماری قند خون، برای اندازه‌گیری روزانه میزان انسولین خون و تعیین زمان تزریق از دستگاه‌‌هایی مخصوص استفاده می‌کنند که دارای تیغه و سوزن می باشند.

این تیغه همان لانست یا سوزن تست قند خون می باشد. برای اندازه‌ گیری میزان انسولین، فرد مبتلا به دیابت باید سر یکی از انگشتان خود را به آرامی با استفاده از لانست خراش بدهد و مقداری خون روی نوار تست دیابت بریزد. بعد از آن دستگاه می‌تواند اطلاعات مورد نیاز فرد مثل میزان انسولین  خون یا افزایش و کاهش قند خون را نمایش بدهد.

می توان گفتلنست وسیله‌ای سوزنی شکل برای نمونه برداری از خون بدون درد و در خانه می باشد.  از آنجایی که این وسیله به صورت مستقیم با فرآورده‌های خونی در ارتباط است ، بنابراین کاملا شخصی و یکبار مصرف می باشد و پس از هر بار خونگیری باید تعویض شود.

لنست شاید در ظاهر وسیله‌ای بسیار ساده باشد، اما کاربردهای بسیار زیادی از دارد که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد:

  • اندازه گیری قند خون بیماران دیابتی
  • تست هایپوتیروئیدی نوزادان
  • انجام سایر تست‌های آزمایشگاهی
  • بررسی زمان و میزان انعقاد خون
  • خونگیری از نوزادان برای تشخیص بیماری‌های ژنتیکی، فاویسم

انواع لنست یا سوزن تست قند خون

  • لنست‌های گلوکومتری یا لنست غیر اتومات، شامل لانست چهار پر و دو پر می باشد.
  • لنست اتوماتیک، اتولانست یا سیفتی لانست

اجزای تشکیل دهنده لنست چیست ؟

 عموما لنست ها شامل بدنه، کلاهک محافظ و نیدل یا سر سوزن می باشند. کلاهک و بدنه لانست از بهترین مواد PVC درجه یک پزشکی ساخته شده‌اند. همچنین سوزن لانست از جنس فولاد ضدزنگ می باشد و استفاده از آن‌ها هیچگونه دردی در افراد ایجاد نمی‌کند.

سوزن لانست بسیار نازک است و برای انجام خونگیری از مویرگ‌ها بسیار مناسب می باشد. اگر در مورد میزان خونریزی دست بعد از استفاده از لنست نگران هستید، باید گفت که سوزن لانست بیشتر از یک تا دو قطره خون از انگشتان شما خارج نکرده، بنابراین نگرانی وجود نخواهد داشت.

نمایش 1–12 از 13 نتیجه