گوش درد از مشکلات شایع می باشد که در هر سنی ممکن است برای انسان به وجود آید . این مشکل ممکن است به دلیل ایجاد عفونت‌های ناشی از آلودگی یا ورود مواد شوینده به داخل حفره گوش ایجاد کند.

معمولا برای رفع گوش درد پزشک پس از معاینه گوش در صورت تشخیص عفونت آنتی‌بیوتیک تجویز می کند و در مواردی برای آمادگی برای شستشوی از شما می‌خواهد که برای چند روز متوالی از قطره گوش استفاده شود. در ادامه مطالبی راجع به قطره گوش خواهیم گفت.

قطره گوش کلرامفنیکل از آنتی‌بیوتیک‌هایی می باشد که به منظور درمان عفونت‌های باکتریایی مانند عفونت‌های چشم و یا عفونت گوش بکار برده می‌شود. این دارو از انواع ساده و ارزان آنتی‌بیوتیک به حساب می آید و به همین دلیل در کشورهای در حال توسعه از انتخابی‌ترین انواع آنتی‌بیوتیک می باشد. توجه داشته باشید افرادی که به عفونت‌های خفیف مثل آنفلوآنزا و یا سرماخوردگی دچار هستند نباید از این دارو استفاده شود. همچنین در صورت بروز  واکنش های آلرژیک باید بلافاصله پزشک را در جریان بگذارید. توصیه مهم درباره مصرف هر نوع قطره گوش این می باشد که در صورتی که دچار آسیب پرده گوش مثل پارگی آن شده‌ است قبل از مصرف قطره گوش حتما موراد را به اطلاع پزشک معالج خود برسانید.

نحوه مصرف قطره گوش

برای استفاده از قطره گوش ابتدا باید دراز بکشید و سر را خم کنید. سپس نرمی گوش را رو به عقب و بالا کشیده تا مجرای گوش برای ورود قطره گوش باز شود. پس از استعمال قطره ی1 تا 2 دقیقه به همان حالت باقی بمانید تا محلول از گوش بیرون نریزد.

برای درمان کامل عفونت گوش لازم است دوره درمان را کامل شود. تعداد دفعات استفاده از قطره گوش روزانه متفاوت می باشد و باید توسط پزشک تعیین شود.  معمولا کودکان و بزرگسالان روزانه 2 تا 3 بار و در هر بار 2 تا 3 قطره از آن را مصرف می‌کنند.