کافئین یک مادهٔ خوراکی است که در گیاهانی از جمله قهوه، کاکائو، کولا و چای یافت می‌شود و نوعی داروی محرک است که می‌تواند باعث هوشیاری شده و از خوابیدن جلوگیری کند. کافئین پرمصرف‌ترین ماده دارویی سایکو اکتیو به‌شمار می‌رود که تقریباً ۹۰ درصد مردم روزانه از آن استفاده می‌کنند. افزایش متابولیسم بدن، تحریک سیستم اعصاب مرکزی و افزایش میزان هوشیاری و آگاهی محیطی از مهم‌ترین آثار کافئین محسوب می شود.

تاثیرات کافئین در ورزش و بدنسازی

مهمترین تاثیر کافئین بالا بردن عملکرد ورزشی است. عملکرد مکمل بدنسازی کافئین که به صورت قرص در بازار موجود است بهتر از کافئین موجود در قهوه است. به همین دلیل به جای نوشیدن قهوه استفاده از قرص کافئین توصیه می گردد. بالا رفتن راندمان تمرین و بهبود عملکرد تمرین هوازی و بی هوازی و کاهش خستگی و طولانی تر شدن تمرینات از دیگر ویژگی‌های این مکمل است. کافئین انقباض عضلات را راحتتر نموده و عملکرد عضلانی را بهبود می‌بخشد. چربی سوزی حین ورزش از دیگر خواصیست که باعث شده افراد به استفاده از مکمل های کافئین روی بیاورند. قیمت این مکمل ها نیز آنچنان بالا نیست و این از دلایل دیگر محبوبیت آن در بین ورزشکاران است. قرص کافئین برای لاغری نیز موثر است زیرا در حین ورزش به چربی سوزی بیشتر کمک می‌کند.

قرص کافئین یا قهوه ؟

قرص کافئین یک مکمل بدنسازی پر طرفدار در بین ورزشکاران است. این قرص‌ها به عنوان مکمل‌هایی سیستم عصبی مرکزی را تحریک می‌کنند تا به افراد برای بیداری، هوشیاری و تمرکز کمک کنند، همچنین موجب بهبود و تقویت عملکرد بدن در طول تمرینات سنگین بدنسازی می‌شود. مصرف قهوه می‌تواند عوارضی همچون سوزش معده و یا رفلاکس را به همراه داشته باشد. افرادی که مزه قهوه را دوست ندارند و برای از بین بردن تلخی قهوه میزان زیادی شکر با آن مخلوط می‌کنند ترجیح می‌دهند از قرص کافئین استفاده نمایند تا عوارضی همچون چاقی را به همراه نداشته باشد.

فراموش نکنید تاثیر قرص کافئین از قهوه بیشتر است. برای افزایش کارایی در ورزش بهتر است از قرص کافئین استفاده شود. از مزایای قرص کافئین میتوان به ارزان بودن آنها نسبت به یک فنجان قهوه اشاره کرد. با مصرف قرص ورزشکار دقیقا میداند چه میزان کافئین مصرف می‌کند.

مصرف مداوم کافئین و یا فرآورده‌های حاوی کافئین همچون قهوه و نوشابه‌های انرژی زا وابستگی فرد را به این ماده زیاد می‌کند و قطع مصرف کافئین باعث ایجاد حس خستگی و بی حوصلگی در فرد می‌شود و ممکن است فرد را دچار سر درد کند. علائم ناشی از قطع مصرف کافئین از ۱۸ تا ۲۴ ساعت پس از مصرف کافئین شروع می‌شود و گاهی وقت‌ها ممکن است تا ۱ هفته طول بکشد. تحمل کافئین در اینجا یک مسئله مهم است. شما به سرعت نسبت به کافئین مقاوم می‌شوید که از ارزش آن برای بهبود عملکرد ورزشی می‌کاهد.

اگر می‌خواهید از کافئین به عنوان یک مکمل استفاده کنید، دیگر نباید آن را به شکل نوشیدنی بنوشید. تنها کافئینی که شما در یک روز مصرف می‌کنید، باید همان مکمل کافئینی باشد که یک ساعت قبل از تمرین می‌خورید.

کافئین به همراه پروتئین وی

شما می‌توانید برای افزایش اثر چربی سوزی، کافئین را با مکمل وی و آمینو اسید‌ها ترکیب کنید. همان طور که می‌دانید مصرف مقدار کافی پروتئین برای افرادی که سخت تمرین می کنند، ضروری است. احتمال اینکه پروتئین در بدن به چربی تبدیل شود، خیلی پایین است. از طرفی پروتئین سرعت سوخت و ساز را بالا می‌برد. با مصرف کافئین چربی سوزی حین تمرین افزایش یافته، راندمان تمرین بالا خواهد رفت و عملکرد تمرین هوازی و بی هوازی بهبود می‌یابد.

چرا کراتین و کافئین را همزمان نباید مصرف کرد ؟

مصرف این دو مکمل همزمان می‌تواند اثر دیگری را خنثی کند. کراتین باعث احتباس و نگهداری آب درون سلول عضلات می‌شود. حال آنکه کافئین باعث تکرر ادرار می‌شود. پس از یک طرف شما مجبور به نوشیدن زیاد آب به دلیل مصرف کراتین هستید اما از طرف دیگر به دلیل مصرف کافئین مجبور به دفع ادرار زیاد در طول روز می‌باشید. نتیجه نهایی کم آبی بدن و گرفتگی عضلات است.

بهترین راه حل این است که مصرف کراتین را به بعد از صبحانه موکول کرده و و حدود ۵ ساعت چای و نوشیدنی حاوی کافئین مصرف نکنید. از آنجاییکه کافئین نسبت به دیگر محرک‌ها بیشتر در بدن می‌ماند، بهتر است برای نتیجه گیری بهتر ۴ الی ۵ ساعت بین مصرف کراتین و کافئین فاصله بیاندازید. اگر در دوره شروع و یا به اصطلاح بارگیری کراتین هستید، مصرف کافئین را به مدت ۴ الی ۵ روز فراموش کنید و بعد از تمام شدن دوره مجدد می‌توانید نوشیدنی‌های حاوی کافئین بنوشید.

خرید مکمل های کافئین

انواع این مکمل ها از برندهای ایرانی و خارجی را همراه با کمترین قیمت می‌توانید از داروخانه آنلاین دکتر دانیالی تهیه فرمایید. داشتن برچسب اصالت کالا یکی از مهمترین ویژگی‌هاییست که مکمل‌های ورزشی باید داشته باشد. تمامی مکمل‌های موجود در این داروخانه دارای برچسب اصالت کالا هستند و شما با اطمینان می‌توانید خرید نمایید. همچنین قبل از خرید می‌توانید با مشاوران ما در مورد خرید محصولات مشاوره بگیرید.

نمایش 1–12 از 15 نتیجه