مراقبت دهان و دندان کودک

رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان باید از همان بدو تولد که تغذیه کودک با شیر آغاز می شود، انجام گیرد. زیرا این مسئله بخش مهمی از زندگی او را تشکیل می دهد که موجب حفظ سلامت دهان و دندان در سنین بزرگسالی او و کاهش هزینه‌های دندانپزشکی می شود و همچنین سلامت دستگاه گوارش نیز متأثر از این مسئله می باشد. کودک به هنگام تولد 20 عدد دندان شیری درون لثه دارد که با شروع 6 ماهگی، روند رشد دندان هایش شروع میشود و حساسیت توجه به بهداشت دندانها بیش از گذشته خواهد شد. دندان‌ها و لثه‌های سالم، نیازمند مراقبت حداکثری است.

قبل از دندان در آوردن نوزاد و هنگامی که با شیر مادر تغذیه می شود، باقی ماندن ذرات شیر بر روی لثه، می تواند التهابات لثه ای شدید در آن ها ایجاد کند. برای جلوگیری از ایجاد این عارضه ی نامطلوب باید بعد از هربار مصرف شیر توسط نوزاد، لثه های او را با استفاده از گاز استریل نمناک تمیز کنید. بعد از تمیز کردن لثه ی نوزاد، دو جرعه آب نیز به او بنوشانید تا باقی مانده ذرات شیر موجود بر روی زبان و بقیه بافت های نرم دهان نوزاد کاملا شسته شود. این روش باید تا رویش اولین دندان شیری فرزند ادامه پیدا کند. با رویش اولین دندان های شیری، والدین می توانند از مسواک های انگشتی مخصوص موجود در داروخانه ها به جای گاز استریل نمناک استفاده کنند. با افزایش تعداد دندان های شیری، مسواک های متناسب با سن کودک که دارای سایز کوچک و پرزهای نرم هستند، جایگزین مسواک های انگشتی می شوند.

مسواک مناسب برای کودکان

در انتخاب مسواک مناسب کودک باید از لحاظ اندازه، شکل، ضخامت و سفتی مسواک دقت کنید. برس مسواک کودکان باید خیلی نرم باشد تا حساسیتهای دندانی و لثه ای (ساییدگی و یا تحلیل لثه) ایجاد نکند. سایز مسواک باید متناسب با سن کودک و اندازه دهان او باشد. مسواک کودکان را باید هر 3-2 ماهی یکبار تعویض کنید.

خمیردندان مناسب برای کودکان

استفاده از خمیر دندان کودکان از سنین 2.5-2 سالگی مجاز است. ولی باید دقت کرد که تا سن 7-6 سالگی اجازه نداریم از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنیم و باید خمیردندان های مخصوص کودکان را از داروخانه تهیه کنیم. تنها در مواقعی که دندانپزشک تشخیص دهد (مثلا دندانهای کودک دچار پوسیدگی پیش رونده و یا جنس دندانهایش بسیار ضعیف باشد)، می توان از خمیردندان های دارای فلوراید برای او استفاده کرد.

در شروع استفاده از خمیر دندان بهتر است میزان مصرف آن در کودکان برای هر وعده به اندازه ی یک دانه عدس، باشد. بهتر است خمیر دندان را به صورت تکه ای بر روی مسواک کودک قرار ندهیم، بلکه برس مسواک را به آن آغشته نماییم تا خطر بلعیدن خمیردندان توسط کودک را کم کنیم. به تدریج با افزایش سن کودک و افزایش سایز مسواک او، میزان خمیردندان مصرفی نیز بیشتر می شود.

استفاده از نخ دندان برای کودکان

حدودا در سن 3 سالگی، دندان های شیری کودک با یکدیگر تماس پیدا می کنند و رویش آن ها تکمیل می شود و فضای بین دندانی نیز کم می شود. از این زمان به بعد بهتر است از نخ دندان (ترجیحا کمانی) برای کودک استفاده شود تا باقی مانده مواد غذایی و پلاک های میکروبی بین دندانی به خوبی از بین بروند. بعد از رشد اولین دندان های آسیای دائمی کودک که معمولا در سنین 6 تا 7 سالگی رخ می دهد، ضرورت استفاده از نخ دندان نیز بیشتر می شود.

مصرف دهانشویه کودک

دهانشویه به هیچ عنوان جایگزین مناسبی برای مسواک و نخ دندان نیست، بلکه تکمیل کننده بهداشت دهان و دندان کودک می باشد. در کنار مسواک زدن صحیح و مناسب، کودک می تواند تحت نظارت والدین خود از دهانشویه مخصوص کودکان برای تکمیل بهداشت دهان و دندان خود استفاده کند.

خرید محصولات مراقبت دهان و دندان کودک

خرید اینترنتی انواع محصولات مراقبت دهان و دندان کودک با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت از برندهای معتبر خارجی و ایرانی در داروخانه آنلاین دکتر دانیالی امکان پذیر است. شما می توانید تنها با یک کلیک خرید خود را ثبت و در اسرع وقت درب منزل تحویل بگیرید. تمامی این محصولات اورجینال بوده و دارای تاييديه وزارت بهداشت هستند و شما می توانید با اطمینان آنها را خریداری نمایید. همچنین قبل از خرید می‌توانید از مشاوران سایت در خصوص خرید محصولات مشاوره بگیرید.

نمایش 1–12 از 27 نتیجه