وجود تب بالا همواره می تواند دلیل بر یک بیماری یا وقوع اتفاق غیر عادی در بدن انسان باشد. تب همچنین یکی از علائم اصلی بیماری کووید-19 می باشد. بر اساس شواهد موجود، در صورت ابتلا به بیماری کووید ۱۹، دمای بدن بالاتر از ۳۷,۳ درجه، به عنوان یکی از علائم بیماری در نظر گرفته می‌شود. بنابراین یکی از راه های تشخیص ابتلا به این بیماری استفاده از وسیله ایست که بتوان با آن میزان تب بدن را به طور دقیقی اندازه گیری نمود.

تب در واقع یک واکنش دفاعی بدن در مقابل عوامل بیماری و عفونت و ویروسهایی که به بدن حمله ور می شوند می باشد، چرا که میکروارگانیسم ها در درمای بالا قادر به رشد نیستند. دمای نرمال بدن 37 درجه می باشد و دمای 38 درجه به بالا تب محسوب می گردد. اگر تب به عدد 40 برسد احتمال تشنج در کودکان و بزرگسالان وجود دارد. در صورتی که تب به بالای 40 درجه برسد فوق العاده خطرناک است و احتمال مرگ وجود دارد.

دستگاه تب سنج

تب سنج وسیله ای جهت اندازه گیری دقیق تب می باشد. این دستگاه در انواع و سایزهای مختلفی تولید می شود. انواع دستگاه های تب سنج عبارتند از: تب سنج جیوه ای، تب سنج نواری، تب سنج دیجیتالی، تب سنج پیشانی، تب سنج درون گوشی، تب سنج لیزری، تب سنج پستانکی و … .

انواع تب سنج

تب سنج جیوه ای یک لوله باریک شیشه ای دارد که داخل آن جیوه است. این لوله را در زیر زبان قرار می‌دهند. دمای بدن موجب بالا رفتن جیوه داخل لوله بالا می شود. جایی که جیوه می‌ایستد، دمای بدن را نشان می‌دهد. به دلیل احتمال شکستن شیشه و مسمومیت با جیوه استقبال زیادی از این نوع تب سنج‌ نمی شود.

تب سنج نواری پیشانی بدون نیاز به باتری اندازه تب را نشان می‌دهد. دماسنج نواری را کمتر از ۱ دقیقه بر روی پیشانی قرار دهید. تغییر خطوط و رنگ آن‌ها درجه حرارت را نشان می‌دهد. با وجود استفاده آسان، دقت تب سنج نواری نسبت به تب سنج دیجیتالی کمتر است. یکی دیگر از دلایل پرطرفدار بودن آن قیمت تب سنج نواری است که ارزان است. این نوارها غالبا یکبار مصرف هستند ولی در صورت ضرورت ۳ تا ۴ بار نیز می‌توانند نتایج درست را نشان دهند.

تب سنج دیجیتالی بزرگسالان دقت و عملکرد بالایی دارد که برای کودکان نیز قابل استفاده می باشد. استفاده ایمن و راحت از این نوع تب سنج باعث تمایل بیشتر افراد به خرید آن شده است. از این تب سنج برای گرفتن دما از طریق دهان، داخل مقعد و زیر بازو یا زیر بغل می‌توان استفاده کرد. برای همین با نام‌های تب سنج دیجیتالی دهانی و تب سنج دیجیتالی زیر بغل نیز به فروش می‌رسند. مراقب باشید که از یک تب سنج هم برای دهان و هم برای مقعد استفاده نکنید.

تب سنج پیشانی را روبه روی پیشانی قرار داده تا دمای سر را اندازه گیری کند. با شیوع کرونا تب سنج پیشانی نسبت به بقیه انواع تب سنج‌ها استفاده ی بیشتری داشته است. هر چند تب سنج پیشانی به اندازه تب سنج دیجیتالی قابل اعتماد نیست ولی طرز استفاده از آن بسیار راحت است از همین رو سازمان‌های بزرگ اغلب برای گرفتن تب کارکنان خود در زمان کرونا این نوع تب سنج را به کار می گیرند.

تب سنج گوشی اندازه گیری دمای بدن را از طریق مجرای گوش انجام می دهد. نوک دماسنج را داخل گوش قرار دهید تا در کمتر از چند ثانیه دمای داخلی بدن را به شما نشان دهد. یکی از دقیق ترین دماسنج‌ها تب سنج دیجیتالی گوش می باشد که استفاده از آن راحت است و برای کودکان و نوزادان نیز کاربرد دارد.

تب سنج نوزاد می تواند میزان تب در نوزادان را اندازه گیری کند. تب نوزاد را می‌توان از طریق گوش، زیر زبان، زیر بغل و مقعد اندازه گرفت. تب سنجی که برای مقعد استفاده می‌شود را نباید برای دهان استفاده کرد. برای نوزادان کمتر از سه ماه بهتر است از دماسنج‌های دیجیتال به صورت مقعدی استفاده کرد. از تب سنج گوشی برا نوزادان به خاطر کوچک بودن کانال گوش آنها بهتر است استفاده نشود. برای نوزادان از تب سنج دهانی نیز استفاده نکنید. این نوع تب سنج برای کودکان بالای ۳ یا ۴ سال مناسب است. گرفتن تب نوزاد از طریق زیر بغل نیز مناسب است البته دقت آن به اندازه دماسنج مقعدی نیست.

خرید محصولات تب سنج

خرید اینترنتی انواع تب سنج با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت از برندهای معتبر در داروخانه آنلاین دکتر دانیالی امکان پذیر است. شما می توانید تنها با یک کلیک خرید خود را ثبت و در اسرع وقت درب منزل تحویل بگیرید. قبل از خرید نیز می‌توانید در خصوص خرید محصولات از مشاوران سایت راهنمایی بگیرید.

در حال نمایش 5 نتیجه