دستگاه پالس اکسیمتر

پالس اکسیمتر (Pulse Oximeter) یا دستگاه تست اکسیژن خون (اکسیژن ‌سنج خون)، دستگاهی است که میزان ضربان قلب و اکسیژن خون را اندازه گیری می کند. این دستگاه به دو نوع انگشتی (متحرک و مرکزی) یا ثابت تقسیم می‌شود.

نقش پالس اکسیمتر در تشخیص کرونا

ویروس عامل بیماری کووید ۱۹ از طریق ایجاد التهاب و پنومونی به ریه‌های فرد درگیر آسیب می رساند. وقتی که ریه آسیب ببیند به طور مستقیم بر میزان جذب اکسیژن و سطح اکسیژن خون تاثیر می گذارد. حال، گاهی فردی علائم کمبود اکسیژن مانند تنگی نفس را نشان نمی دهد ولی با اندازه گیری اکسیژن خونش متوجه این مشکل در او می شویم، در اینجا استفاده از دستگاه اکسیمتر کارساز خواهد بود.

میزان طبیعی اکسیژن خون

میزان نرمال اکسیژن خون در آزمایش ABG برای ریه‌های سالم بین ۸۰ و ۱۰۰ میلی متر جیوه است. اگر سطح اکسیژن خون با دستگاه پالس اکسی متر اندازه گیری شود، میزان نرمال اکسیژن معمولا رقمی بین ۹۵ و ۱۰۰ خواهد بود. البته این محدوده‌ها در COPD یا بیماری‌های ریوی دیگر صدق نکرده و محدوده نرمال را پزشک تشخیص می دهد.

انواع دستگاه اکسیمتر

پالس اکسیمتر متحرک بیشتر در اورژانس قابل استفاده است و نوع ثابت آن در بیماران بستری شده، در اتاق احیا و بخشی‌های دیگر استفاده می شود. بهرحال لازم است قبل از خرید دستگاه اکسیژن خون، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. زیرا در صورت داشتن بیماری تنفسی مزمن، توصیه می شود از نمونه‌های پیشرفته‌تر استفاده کنید.

خرید محصولات اکسیمتر

خرید اینترنتی انواع اکسیمتر با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت از برندهای معتبر در داروخانه آنلاین دکتر دانیالی امکان پذیر است. شما می توانید تنها با یک کلیک خرید خود را ثبت و در اسرع وقت درب منزل تحویل بگیرید. قبل از خرید نیز می‌توانید در خصوص خرید محصولات از مشاوران سایت راهنمایی بگیرید.