دندان حساس می‌تواند به صورت جدی برای افراد آزار دهنده و زجرآور باشد. در عمل، عوامل مختلفی مثل خوردن برخی از خوراکی ها و یا مسواک زدن غلط می‌تواند باعث حساسیت دندان های شما شود. به طوری که بسیار سریع می‌تواند از یک ناراحتی جزئی به یک مشکل بزرگ برای شما تبدیل شود و ممکن است همیشه نگران این موضوع باشید که دفعه بعد که دندان حساستان درد می‌گیرد، برای تسکین درد دندانتان باید چه کار کنید. با ایجاد چند تغییر و رعایت بهداشت دهان و دندان  در برنامه‌های روزمره خود می‌توانید احساس ناراحتی ناشی از دندان‌های حساس خود را تا حد زیادی کم کنید و به زندگی عادی خود برگردید.

علت حساسیت دندان

حساسیت دندان می‌تواند به دلیل بیماری‌های مختلف و مشکلات مختلف دندان از جمله مشکلات ژنتیکی باشد. در صورت ایجاد حساسیت دندانی، شما باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید و دندانپزشک با تشخیص دلیل حساسیت دندانی شما دندانتان را درمان کرده و از بروز مجدد مشکل جلوگیری کنید. مشکل حساسیت دندانی معمولاً زمانی که یک غذای داغ یا سرد می‌خورید، تحریک خواهد شد.

در علم دندان پزشکی حساسیت دندان به عنوان فوق حساسیت عاج دندان شناخته می‌شود و یکی از مشکلات شایع دندانی به حساب می‌آید. این عارضه می‌تواند در طول زمان و در اثر مشکلاتی همچون تحلیل رفتن لثه‌هاو یا ساییدگی مینای دندان به طور مکرر اتفاق بیفتد. معمولا بیشتر افرادی که از مشکل علت حساسیت دندان رنج می‌برند، بین 20 تا 50 سال سن دارند. مشکل حساسیت دندان معمولا زمانی شروع می‌شود که قسمت نرم داخلی دندان که به آن عاج دندان گفته می‌شود،در اثر ساییده شدن لایه مینای دندان تحلیل برود و لثه‌ها، نمایان شود.

توجه داشته باشید که زمانی که دندان های شما حساس شد باید از محصولا مناسب با دندان های حساس استفاده کنید.