بیماری های لثه هنگامی شروع خواهد شد که پلاک های زیر خط لثه ایجاد شود. پلاک مثل یک ماده چسبناک از جمله باکتری ها به دندان ها وصل می شود . در نتیجه منجر به عفونت خواهد شد و لثه و استخوان فک را به میزان زیادی درگیر می کند و به آن ها آسیب وارد می کند. طوری که بیماری های لثه و پوسیدگی های دندانی را  سبب می شود .

همچنین پلاک دندان به تنهایی می تواند منجر به ژنژویت، که اولین مرحله بیماری لثه است، شود. ژنژویت باعث می شود لثه ها ملتهب ،متورم ، قرمز و مستعد خونریزی شوند .

البته بیماری های لثه قابل پیشگیری نیستند، اما باید یکسری نکات بهداشتی دهان و دندان را در رابطه با آن ها رعایت شود

کشیدن نخ دندان

حداقل روزی یک بار باید نخ دندان استفاده کنید . این کار به از بین بردن پلاک ها و غذاهایی که لابلای دندان جامانده اند و با مسواک قابل دسترسی نیست، کمک می کند.

پاکسازی منظم دهان و دندان

دندانپزشک می تواند علائم بیماری های لثه را به سرعت تشخیص دهد، در صورتی که به طور منظم به دندان پزشک مراجعه می کنید . این علائم می توانند قبل از اینکه جدی تر شوند، درمان نیز شود. تمیزکاری حرفه ای تنها راه پاکسازی تارتارها نیز است . همچنین می تواند از هر گونه پلاکی که با نخ دندان یا مسواک زدن هم به جا مانده، با این کار خلاص شد. اگر ژنژویت دارید، مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، و مراقبت های مرتب از دندان ها می تواند به بهبود آن به میزان زیادی کمک کند.

ترک سیگار

سیگار کشیدن به شدت همراه با بیماری لثه شروع خواخد شد. به این دلیل که سیگار کشیدن سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده، و مبارزه با عفونت لثه را سخت تر خواهد کرد. همچنین، سیگار کشیدن، بهبود لثه هایی که آسیب دیده اند را سخت تر خواهد کرد.

در حال نمایش 2 نتیجه