در حال نمایش 11 نتیجه

زگیل و میخچه از ضایعات پوستی محسوب می شوند که در نواحی مختلف به خصوص پا دیده می‌شوند.

زگیل و میخچه قسمت‌هایی برآمده، خشک و سفتی از پوست می باشند. زگیل و میخچه دو توده‌ی پوستی مختلف هستند اما در مواردی می‌توانند شبیه هم باشند.

می توتن گفت که زگیل در اثر عفونت ایجاد می‌شود و مسری می باشد این در حالی است که میخچه ناشی از فشار مکانیکی می باشد و مسری و واگیردار نیست.

زگیل‌های پلانتار که معمولا در کف پاها به وجود می آید، در کودکان و افراد بالغ به ویژه در افرادی که پابرهنه در مکان‌های عمومی راه می‌روند، ممکن است این عارضه به وجود بیاید. تحقیقات نشان می دهد که این بیماری به دلیل عامل ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV، شایع است.

این عامل نه تنها روی پاها تأثیر گذار است بلکه می‌تواند انگشتان، زانوها، پاها یا زیر ناخن‌ها را نیز تحت تأثیر قرار دهد. همچنین توجه داشته باشید که اصطکاک یا فشار مکرر بر روی پوست بیمار می‌تواند باعث تشکیل زگیل نیز شود.

درمان زگیل و میخچه

شما می توانید زگیل را از طریق داروی بدون نسخه که شامل اسید سالیسیلیک است، نیز درمان کنید. داروی اسید سالیسیلیک به شکل قطره، ژل، پد و پلاستر در داروخانه ها موجود می باشد. اسید سالیسیلیک می تواند زگیل‌هایی با اندازه کوچک تا بزرگ را درمان کند. این دارو، پروتئینی را که عامل تشکیل زگیل و پوست مرده‌ی همراه آن است را از بین خواهد برد. گفته می‌شود سالیسیلیک اسید یک داروی کراتولیتیک می باشد.

اسپری برای یخ زدگی زگیل‌ها نیز بدون نسخه در دسترس می باشد. به این روش درمان آئروسل گفته می‌شود که به عنوان یک روش انجماد درمانی می تواند موثر باشد.

استفاده از نوار چسب‌های قوی نیز برای از بین بردن و درمان زگیل‌های پا نیز روش موثری می باشد . درمان زگیل با نوار چسب‌ها به دلیل احتمال افتادن نوارها از روی پوست از روش های دیگر سخت تر است. اگر نوار چسب‌ها در یک دوره طولانی روی زگیل بماند تاثیر درمان بسیار موثرتر و این روش کارآمدتر خواهد بود.