چشم، یکی از اعضای حیاتی و بسیار مهم بدن می باشد که محافظت از آن بسیار مهم است و نیازمند یک‌سری اقدامات ساده می باشد که اگر بتوانیم آن‌ها را به‌طور مرتب انجام دهیم، خطر ابتلا به بیماری‌های چشمی را کاهش خواهیم داد.

شستشوی چشم

نحوه‌ی شستن چشم به نوع مشکلی که برای چشم پیش آمده ارتباط دارد. اگر مواد شیمیایی مثل شیشه پاک‌کن را اشتباهی به سمت چشم خود اسپری کرده‌اید، باید مقداری آب مقطر گرم تهیه کرده و با آن چشمان خود را به مدت ۱۵ دقیقه شسته و سپس بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه شود، چرا که مواد شیمیایی می‌توانند به چشم آسیب جدی وارد شود. اگر ذره‌ای مثل غبار یا شن روی پلک پایینی شما بنشییند و ابتدا دستان خود را با آب و صابون شسته، سپس سعی کنید به وسیله دستمال یا پد تمیز کننده‌‌ی چشم، ذرات غبار و شن را از روی لبه‌ پلک پاک کنید.

توجه کنید که پدهای تمیز کننده‌ی چشم، مخصوص پاک کردن قسمت‌های بیرونی و لبه‌ی پلک می باشد و از تماس آن‌ها با قسمت داخلی چشم خودداری شود. به روش‌های مختلفی می‌توانید چشمان خود را با آب بشویید. توجه داشته باشید که بهتر است از آب مقطر برای این کار استفاده شود؛ اما اگر آب مقطر در دسترس نباشد، می‌توانید از روش‌های زیر برای شستشو استفاده کنید:

روش اول

به شکل ایستاده زیر دوش فشار آب را کم کنید و بگذارید آب ولرم روی پیشانیتان جاری شده و روی چشم‌ها بریزد. سپس سعی کنید سر خود را به عقب خم نکنید و چشمتان را برای مدتی باز بگذارید و پلک نزنید تا آب در چشم جاری شود.

روش دوم

روی سینک ظرفشویی خم شده و شیر آب گرم و سرد را باز کنید تا ولرم شود و به دمای مناسبی برسد. سپس ناحیه‌ی چشم خود را زیر آب قرار داده و به آرامی سر خود را به یک طرف بچرخانید تا آب گرم به درون چشم بیاید.

روش سوم

یک لیوان با آب گرم پر کنید. روی سینک ظرفشویی خم شده و سر خود را به یک طرف بچرخانید و با پارچ یا لیوان به آرامی آب را روی چشم خود بریزید تا ذرات موجود در چشم شما خارج شوند.

شستشوی چشم با محصولات مرتبط

برای شستن چشم به وسیله، وسایل بهداشتی مختلفی وجود دارد. برخی پزشکان می‌گویند که می‌توان چشم‌ها را با شامپوی بچه شستشو کنید اما این روزها به‌دلیل تولید محصولاتی که دقیقاً برای شستشوی چشم طراحی شده‌اند، نیازی نیست که از محصولاتی مثل شامپوی بچه استفاده کنید. از جمله‌ی محصولات مراقبت چشم می‌توان به اسکراب چشم، فوم شستشوی چشم، پد تخصصی پاک کننده‌ی چشم و شامپوی شستشوی چشم را نام برد.

در حال نمایش یک نتیجه