ترک پوستی که با نام های استریا یا استرچ مارک نیز معروف است، رگه های بلند، باریک، راه راه یا خطهایی موازی می باشد که روی پوست به دلایل مختلفی ایجاد می شود. این ترک ها زماتی رخ می دهند که به طور ناگهانی پوست کشیده می شود و در بین افراد بسیار شایع است.

شایع ترین مناطقی که این ترک های پوستی در آن مشاهده می شود شکم، پهلو، ران، باسن، سینه ها، بازوها می باشد.

به طور کلی این نوع ترک ها در شرایطی اتفاق می افتد که پوست پس از یک دوره رشد شدید، اغلب به دلیل بارداری، افزایش وزن، کاهش وزن یا بلوغ، نمی تواند شکل طبیعی خود را از سر بگیرد. بیش از 50 درصد از خانمها در طول بارداری ترک پوستی را تجربه خواهند کرد.

اگرچه ترک های پوستی از نظر جسمی خطرناک نمی باشد ولی می توانند در ایجاد تصویر فرد از خودش  باعث بروز  اضطراب و مشکلات این چنینی شوند. همچنین برای برخی از افراد، ترک پوستی یک نگرانی زیبایی قابل توجه است که می تواند زندگی روزمره او را تحت تأثیر قرار دهد.

این علامت ها بسته به نوع و رنگ پوست، به صورت رگه های چرمی و براق در قسمت های مختلف بدن ایجاد می شود که می توانند به رنگ قرمز، بنفش، صورتی، قرمز مایل به قهوه ای یا قهوه ای نیز مشاهده شود. در نهایت رگه ها محو و صاف خواهند شد و تمایل دارند با گذشت زمان به یک رنگ نقره ای تغییر کنند.

 عوامل ترک پوستی

  • بارداری
  • بلوغ
  • افزایش وزن
  • شرایط پزشکی
  • استفاده از corticosteroid

درمان و پیشگیری ترک پوستی

امروزه استفاده از کرم ها، ژل ها، لوسیون ها و جراحی های زیبایی همه می توانند به عنوان درمانی برای ترک پوستی موثر باشند، اگرچه شواهد پزشکی کمی برای حمایت از اثربخشی این روش های درمانی وجود دارد.

می باشند.

ترک پوستی معمولا با گذشت زمان محو تر خواهد شد و غیر قابل توجه می شوند. برای زنانی که دربارداری ترک پوستی ایجاد می کنند، معمولا حدود 6 تا 12 ماه پس از زایمان کمتر قابل توجه خواهد شد.